2/2023

Nová éra v energetické spolupráci mezi EU a Egyptem

| autor: Evropská komise / Petr Jarolímek (pracovní překlad)0

Nová éra v energetické spolupráci mezi EU a Egyptem

Fóra se účastnil Tarek Elmolla, egyptský ministr pro ropu a nerostné suroviny a Mohamed Shaker, ministr pro elektřinu a obnovitelnou energii. 

Diskuse, pořádané Konfederací egyptsko-evropských obchodních sdružení, se zaměřily na budoucnost Egypta jako energetického uzlu a na jeho potenciál podpory obnovitelné energie a energetické účinnosti.

Komisař Arias Canete, který vystoupil na energetickém fóru, uvedl:

Jako celosvětový leader v přechodu na čistou energii chce EU podporovat Egypt sdílením zkušeností, finanční a technické pomoci a mobilizací mezinárodních financí. 

Potřebujeme nejen veřejné prostředky, ale zejména soukromé investice, aby se zrychlil egyptský energetický přechod, aby se zvětšily investice do obnovitelných zdrojů a efektivnosti, modernizoval se plynový sektor a z Egypta se znovu stal energetický uzel. 

Velmi ambiciózní reformy energetického sektoru již byly uskutečněny, ale je zapotřebí více: to způsobí hospodářský růst a vytvoří v zemi pracovní místa a posílí regionální stabilitu a prosperitu, což prospěje také EU. 

Dnešním podpisem našeho společného memoranda začala nová éra ve vztazích mezi EU a Egyptem, která se bude opírat o obrovský potenciál v oblasti solární, větrné a zemního plynu a otevře obrovské investiční příležitosti.“

Již předtím v průběhu dne bylo podepsáno nové Memorandum o porozumění v oblasti strategické spolupráce v energetice mezi Egyptem a Evropskou unií, kterou za Evropskou komisi podepsal komisař Arias Canete. 

Tato nová dohoda obnovuje spolupráci v oblasti energetiky mezi oběma stranami a plně odráží prioritu EU v provádění přechodu na čistou energii. 

S cílem pomoci diverzifikovat trasy a dodavatele energie do Evropy se EU aktivně účastní energetického dialogu na politické úrovni se zeměmi severní Afriky a východního Středomoří, zejména s Egyptem.

Tato návštěva je klíčovým prvkem vnějšího rozměru energetické unie, politické priority Junckerovy komise.

(Původní zpráva: https://ec.europa.eu/info/news/new-era-eu-egypt-energy-cooperation-2018-apr-23_en)

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP