Časopis

Německá vláda se nemůže shodnout, zda přenést část zdanění CO2 z tepla na majitele nemovitostí

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

village-1784455_640.jpg
zdroj: pixabay

Německá vládnoucí koalice stále nemůže najít shodu v tématu, zda část zvýšení nákladů na vytápění fosilními palivy, které bylo způsobeno jejich zdaněním, přenést na majitele, kteří byty či domy pronajímají. Podle vlády by takový krok mohl majitele nemovitostí motivovat ke snižování emisí z jejich vytápění či přípravy teplé vody.

Německo od letošního roku zavedlo vlastní systém zdanění fosilních paliv, která jsou využívána k lokální výrobě tepla. Zatímco emise z velkých centrálních zdrojů jsou již dlouhou dobu zpoplatněny pomocí emisních povolenek obchodovaných v rámci evropského systému pro obchodování s povolenkami (EU ETS), malé zdroje na evropské úrovni zpoplatněním emisí CO2 zatíženy nejsou.

Od letošního ledna tak země rozšířila zpoplatnění emisí CO2 i na sektory vytápění a dopravy, přičemž počáteční cena za 1 tunu CO2 byla stanovena na 25 EUR. Cena, která bude zpočátku fixní, má v následujících letech postupně stoupat až na 55 EUR/t v roce 2025, následně budou podobně jako v EU ETS draženy emisní povolenky.

Německý kabinet se sice již před časem předběžně shodl na rozdělení těchto dodatečných nákladů na polovinu mezi nájemce a majitele, konzervativní hlasy z majoritní parlamentní skupiny CDU/CSU však mohou podle serveru Clean Energy Wire tuto dohodu shodit ze stolu. Podle Jana-Marca Luczaka, mluvčího skupiny pro právní záležitosti a ochranu spotřebitelů, by převedení poloviny nákladů na emise CO2 bylo fundamentálním porušením principu „znečišťoval platí“.

Podle ministryně životního prostředí Svenjy Schulzeové, která návrh na rozdělení dodatečných nákladů prosazovala, a zástupců dalších politických stran však nájemníci nemají možnost si zvolit způsob vytápění v bytě, ve kterém bydlí, a tudíž by odpovědnost za emise měla být rozdělena mezi ně a majitele.

„Boj s klimatickými změnami neznamená mrznout během zimy, ale moderní systémy pro vytápění a renovace pro zvýšení energetické účinnosti. To není zodpovědností nájemců, ale majitelů,“ uvedl Anton Hofreiter z německé strany zelených.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat