1/2021

Německá energetika vyzvala úřad EU dohlížející nad finančními trhy, aby omezil spekulování s emisními povolenkami

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

pipe-5728449_640.jpg
zdroj: pixabay

Ceny emisních povolenek se od začátku letošního roku rychle zotavily z loňského propadu, přičemž v posledních týdnech a měsících atakují nová historická maxima. Na trhu se tak začínají objevovat hlasy volající po zásahu, který by mohl další růst cen omezit. Příkladem může být výzva německé energetické společnosti Stromio adresovaná evropskému úřadu, jenž dohlíží na řádné fungování finančních trhů.

Ceny emisních povolenek, resp. kontraktu na nejbližší prosinec na burze ICE, který je cenovým benchmarkem pro trh, na konci srpna prolomily hranici 60 EUR/t. Prudký růst cen emisních povolenek se spolu s rekordními cenami zemního plynu promítá i do velkoobchodních cen elektřiny, které na řadě evropských trhů rovněž dosahují rekordních hodnot. Rekordní velkoobchodní ceny se poté nevyhnutelně projeví v cenách elektřiny a plynu pro koncové spotřebitele, avšak postupné zajišťování dodavatelů tento růst oddálí a omezí.

Ve snaze zabránit dalšímu růstu cen povolenek, či jej alespoň omezit, vyzval německý dodavatel energií Stromio podle agentury Reuters Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA), aby zasáhl a omezil spekulativní obchodování s emisními povolenkami, které je s velkou pravděpodobností rovněž jednou z příčin nárůstu cen na rekordní hodnoty.

„Toto je zdrojem značné volatility a nestability s negativními ekonomickými dopady na energetické společnosti, podniky a spotřebitele v podobně snížených marží, vyšších provozních nákladů, respektive nákladů na život. Na pozice u futures a opcí by měly být zavedeny rozumné a vymahatelné limity, které by zabránily účastníkům trhu otevírat extrémní pozice,“ uvedl v dopise z poloviny srpna adresovaném ESMA, který měla k nahlédnutí agentura Reuters, Omer Varol, provozní ředitel společnosti Stromio.

Ve vyjádření zaslaném agentuře Reuters úřad uvedl, že na deriváty pro emisní povolenky se nevztahují současná pravidla EU omezující velikost pozic obchodníků. Úřad je nicméně údajně připraven úzce spolupracovat s jednotlivými výbory, které jsou složeny ze zástupců finančních regulátorů jednotlivých členských států, stejně tak se zástupci agentury sdružující evropské energetické regulátory (ACER) a zástupci Evropské komise, aby adresoval obavy německého dodavatele.

„Rámec nástrojů spadajících pod pravidla omezující velikost pozic je politickým rozhodnutím a ESMA nemá žádnou legální možnost, jak zavést omezení na pozice u derivátů pro emisní povolenky,“ uvedl podle agentury úřad ve své reakci.

Na trh již apelují i zástupci EU

Rekordní ceny emisních povolenek přesahující 60 EUR/t již vedou i reakcím ze strany zástupců EU. Například vysoce postavená úřednice spadající pod Evropskou komisi během nedávné debaty vyzvala účastníky trhu s emisními povolenkami, aby zachovali klid.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace