1/2024

Nejatraktivnější zemí pro investice do OZE zůstává Čína

| autor: Solární asociace0

Nejatraktivnější zemí pro investice do OZE zůstává Čína

Žebříček ukazuje, které země jsou energeticky progresivní, a může tak být dobrým vodítkem pro globální investory. Česko opět mezi čtyřicítkou nejúspěšnějších zemí chybí.

Pozici lídra absolutního pořadí uhájila Čína následovaná Spojenými státy a Indií. Je zajímavé, že investorům zřejmě nevadí ani třicetiprocentní americké clo na dovoz čínských panelů či obdobné opatření Indie, které tak chrání své výrobce technologií.

Další příčky již patří evropským zemím – Německu a Francii. Obecně se vysoko umístily ty evropské země, které zavedly aukční systém podpory obnovitelných zdrojů. Mezi největší skokany pak patří Argentina, která se poprvné probojovala do první desítky.

„Při porovnání s loňským žebříčkem určitě stojí za zmínku posun Indie na třetí příčku před Německo. To i přes sestup na čtvrtou příčku zůstává evropským lídrem v oblasti rozvoje výroby energie z obnovitelných zdrojů. Hned za Německem se umístila Francie, z evropských zemí dále pak Británie, Holandsko, Dánsko, Španělsko atd.

V podstatě všechny evropské země, které již do své legislativy ukotvily systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie, zaujímají své postavení na žebříčku. V tomto ohledu není divu, že Česká republika na seznamu opět absentuje,“ komentuje Blahoslav Němeček, Associate Partner společnosti EY pro energetiku.

Index investiční atraktivity je rozdělen do jednotlivých kategorií podle energetických odvětví. Fotovoltaickému indexu tak vévodí Indie, Austrálie a Čína. Na dalších místech už jsou země, které by možná každý nečekal – Egypt, Izrael, Maroko či Mexiko.

Kompletní žebříček RECAI

Zdroj: solarniasociace.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP