Reklama

24. 11. 2016  |  Aktuality  |  Autor: Tisková zpráva MPO

MPO prosadilo notifikaci podpory obnovitelných zdrojů u Evropské komise

Notifikační rozhodnutí potvrzující oprávněnost výplaty podpory obnovitelných zdrojů se podařilo prosadit vyjednávacímu týmu Ministerstva průmyslu a obchodu.

"Jsem rád, že se konečně podařilo vyřešit všechny komplikace na české i bruselské straně a máme v ruce potvrzení toho, že výplata podpory obnovitelným zdrojům v České republice je v souladu s českou i evropskou legislativou a že výplatě ani výběru peněz nic nebrání. S výsledkem notifikačního procesu jsem dnes seznámil předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou a věřím, že tím byla celá záležitost vyřešena," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

"Chtěl bych poděkovat týmu MPO, který řešil notifikaci na základě našeho veřejného závazku notifikaci získat, i když v tomto směru jsme - obrazně řešeno - seděli na zadním sedadle a obtížně se nám celé vyjednávání řídilo. Jsem rád, že můj slib prezidentu Miloši Zemanovi i paní Vitáskové je splněn a že nic dalšímu vyplácení podpory nestojí v cestě," řekl dále Jan Mládek.

Notifikační rozhodnutí Generálního ředitelství Evropské komise pro hospodářskou soutěž (DG COMP) bude už jen formálně potvrzeno Evropskou komisí a mělo by být vydáno do 28. listopadu letošního roku.

V případě, když by z titulu snížených výrobních nákladů a/nebo kombinace investiční a další provozní podpory spolu s podporou poskytovanou v rámci notifikovaného režimu měl příjemce obdržet celkové příjmy, které by měly za následek návratnost nad větší než přijatelný rozsah výnosů považovaných českými orgány a Komisí za přiměřené, přijmou české úřady vhodná opatření k zajištění toho, aby nedošlo k překompenzaci podpory a tam, kde to bude vhodné, ji upravily.

Přezkoumání podpory bude provedeno 10 let po uvedení do provozu zařízení využívajících podporu v rámci režimu. Pro zdroje uvedené do provozu v období 2006-2008 by to mělo být provedeno do konce února 2019.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372