1/2024

Mapy tepelné zranitelnosti ukazují, kde se města přehřívají

| zdroj: Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT v Praze0

Mapy tepelné zranitelnosti ukazují, kde se města přehřívají

Výsledky projektu by měly posloužit k identifikaci mimořádně teplých míst s nedostatkem zeleně a vysokou koncentrací citlivého obyvatelstva na vlny horka a při přípravě dalších opatření na ochranu obyvatel před extrémními projevy počasí a zajištění vhodného mikroklima.

Pod pojmem mapa tepelné zranitelnosti se skrývá propojení různých údajů o jednotlivých místech ve městech s přesností na bloky domů, a v případě hustoty obyvatelstva většinou na úrovni čtvrtí, do jednoho modelu. Zaznamenány jsou teploty vzduchu, hustota obyvatelstva citlivého na vlny horka, tj. starší 65 let a mladší 14 let, a výskyt zeleně.

Pro zjištění efektů budoucích navrhovaných opatření je již nezbytné využít 3D model města a aplikovat mikroklimatické simulace, které pracují se solárním zářením, zelení, barevností a materiálovou charakteristikou, tak i se směry a rychlostmi proudění vzduchu.

Zajištění příznivých klimatických podmínek ve městě (příjemná teplota, vlhkost atd.) přispívá ke zlepšení zdraví i bezpečnosti obyvatel a má pozitivní dopady také na jejich ekonomickou situaci nebo soudržnost. Jednou z možností, jak zajistit vhodné mikroklima, je obecně podpora modré a zelené infrastruktury (vodních prvků a zeleně) ve městech, která snižuje teplotu ve veřejném prostoru stíněním a výparem.

Proto jsou tyto mapy cenným podkladem při přípravách manuálu pro zástupce samosprávy, který by je měl seznámit s vhodnými postupy pro návrhy modré a zelené infrastruktury. V pilotní fázi byly využity mapy tepelné zranitelnosti pro Písek a městkou část Praha 4.

Pro více informací kontaktujte Martinu Sýkorovou.

Zdroj obrázku: ČVUT UCEEB

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA