2/2023

Kvůli špatné legislativě je ohrožena třetina malých vodních elektráren

| autor: Martina Jandusova| zdroj: Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů1

MVE
zdroj: wikimedia.org

V případě, že nedojde ke změně zákona, nebude moci od příštího roku až třetina malých vodních elektráren pobírat provozní podporu. Vzniklá situace by pro ně mohla být likvidační.

Malé vodní elektrárny (MVE) se dnes řadí mezi podporované zdroje energie, stejně jako ostatní obnovitelné zdroje energie. Provozní a investiční podporu získávají z prostého důvodu. Bez podpory by totiž nemohly na trhu ekonomicky konkurovat a investice do nich by se staly ekonomicky neživotaschopné.

Proto byl pro MVE vytvořen model, který jim zabezpečuje prostou návratnost nominální hodnoty počáteční investice po dobu 15 let. Provozní podpora je MVE dle zákona poskytována po celou dobu životnosti – na 30 let. Tato doba je stanovena formou prováděcí vyhlášky ERÚ. Podpora má podobu výkupních cen, anebo zelených bonusů.

Jablkem sváru je životnost

Kvůli současnému zákonu, č. 165/2012 Sb. o podporovaných zdrojích energie (POZE), je ale přibližně třetina provozovaných MVE ohrožena. Původní vyhláška, na kterou odkazuje zákon totiž určuje dobu životnosti pouze těm MVE, které byly uvedeny do provozu po 7. prosinci 2005. Ty starší nemají životnost stanovenou a příslušné úřady tak tvrdí, že jim je garantováno právo na podporu pouze minulým zákonem a to na dobu 15 let, která vyprší právě 31. prosince 2020.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Vzhledem k tomu, jak část MVE doslova likviduje život ve vodních tocích si nelze než přát-už aby skončili. Petrův Zdar

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP