2/2023

Komise podpoří oběhové hospodářství i čistou energetiku

| autor: Martina Jandusová0

Komise podpoří oběhové hospodářství i čistou energetiku

Evropský program Horizont 2020 podporující výzkum a inovace usiluje o zajištění vynikající úrovně vědy v Evropě. V následujících třech letech bude Komise usilovat o to, aby financování výzkumu mělo větší dopad.

Zaměří se proto na klíčovější témata, jako je migrace, bezpečnost, klima, čistá energie a digitální ekonomika. Mezi těmito "politickými prioritami" se objeví i financování oběhového hospodářství.

„Ať už jde o umělou inteligenci nebo genetiku, jádrem současných nejslibnějších průlomových inovací je věda. Evropa zaujímá v oblasti vědy a technologií vedoucí postavení a při prosazování inovací bude hrát důležitou roli,“ upozornil komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moeda.

Komise tvrdí, že Horizont 2020 bude také lépe zaměřen na podporu vysoce rizikových a zároveň vysoce ziskových inovací.

Pracovním programem na období 2018 - 2020 Komise přímo podpoří své "politické priority". Na nízkouhlíkové hospodářství odolné vůči klimatickým změnám připraví 3,3 miliardy eur.

Pro projekty zaměřené na čistou energetiku by si Komise měla vyčlenit 2,2 miliard eur, které půjdou do čtyř vzájemně propojených oblastí: obnovitelných zdrojů, energeticky účinných budov, elektromobility a řešení umožňující skladování elektrické energie. Hovoří se i o podpoře vývoje a výroby elektrických baterií nové generace v Evropě ve výši 200 milionů eur.

Nezanedbatelná částka, 1,7 miliardy eur, je určena digitalizaci a transformaci evropského průmyslu a služeb. Na oběhové hospodářství zamíří miliarda eur, stejně tak i na oblast bezpečnosti. 200 milionů eur je vyčleněno na problematiku migrace.

"Komise usiluje o to, aby poskytla evropským inovátorům dobrý odrazový můstek a ti se tak stali světovými předními společnostmi. Dnes k tomu učinila své první kroky i iniciativa Evropské inovační rady," dodal Moeda.

Program Horizont 2020 je největším rámcovým programem EU pro výzkum a inovace. Nakládá s rozpočtem ve výši 77 miliard eur, který je určen na sedmileté období (2014 - 2020). Dosud Horizont 2020 celkově financoval více než 15 000 grantů ve výši 26,65 miliardy eur, z čehož téměř 3,79 miliardy eur bylo poskytnuto malým a středním podnikům.

Zdroj:ciwm-journal.co.uk

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP