1/2021

Komentář ministra Brabce ke schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, tzv. antiinvazní novely

| zdroj: MŽP0

jizera-mountains-3508073_640.jpg
zdroj: pixabay

"Rád bych poděkoval všem poslaneckým kolegyním a kolegům, kteří odmítli některé doslova toxické pozměňovací návrhy, které by zásadním způsobem ohrozily přírodu v národních parcích, ale i mimo ně. Je již takovým folklórem, že každé otevření zákona o ochraně přírody a krajiny dává některým skupinám prostor pro velkou kreativitu, hlavně co se týká oslabení ochrany přírody v národních parcích.

Nejproblematičtější návrhy dnes naštěstí neprošly, především se jednalo o návrh zrušit předkupní právo státu na pozemky v národních parcích a rezervacích nebo také o problematický návrh umožňující plošné kácení dřevin v ochranných pásmech vodovodů a kanalizací ve městech bez povolení a bez náhradní výsadby.

Naopak zcela hladce prošel původní návrh MŽP na posílení kompetencí stráže přírody, která by mohla nově získat pravomoc zastavovat vozidla při porušování vjezdů do zakázaných území, což dnes není možné. V době extrémního nárůstu turistů v přírodě to může být v budoucnu užitečným nástrojem, jak bojovat s neukázněnými návštěvníky. Navíc se dnes podařilo tuto pravomoc prosadit i u lesní stráže. Také se povedlo schválit nové kompetence úřadů, které budou nově moci zakázat ohňostroje na území chráněných krajinných oblastí, což je již běžná praxe na celém území národních parků.

Návrh na budoucí regulaci invazních druhů byl dnes schválen de facto v rozsahu vládní předlohy, bez zásadních změn. Na projednání čekala novela už řadu měsíců, a pokud by v tomto volebním období spadla pod stůl, pak by nám hrozily sankce za porušování evropských nařízení, ale především by nemohly být realizovány nezbytné kroky k razantnější redukci invazních nepůvodních druhů rostlin i živočichů,“ zdůrazňuje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo