2/2023

Identifikace endokrinních disruptorů: Parlament zamítl vyjmutí některých účinných látek pesticidů

| autor: Martina Jandusová0

Identifikace endokrinních disruptorů: Parlament zamítl vyjmutí některých účinných látek pesticidů

Parlament ve středu zablokoval návrh Evropské komise, ve kterém nejsou jako potencionální endokrinní disruptory identifikovány některé účinné látky pesticidů, tzv. regulátory růstu hmyzu (IGR).

Europoslanci se domnívají, že Komise překročila svůj mandát tím, že z identifikačních kritérií navrhla vyjmutí těch účinných látek, které ve skutečnosti působí tak, že napadají endokrinní systém cílových organismu (např. škůdců).

Jaké budou další kroky?

Námitka europoslance Jytte Gutelanda a Base Eickhouta byla schválena 389 hlasy, 235 hlasů bylo proti a 70 se zdrželo hlasování, čímž vznikla absolutní většina, která je potřebná k zablokování návrhu. Evropská komise bude proto muset vypracovat novou verzi textu bez ustanovení týkajících se IGR, nebo může Radě a EP předložit nový řádný legislativní návrh.

Fakta

Evropské právní předpisy vyžadují, aby EK stanovila vědecká kritéria pro identifikaci endokrinních disruptorů, která budou aplikovaná na účinné látky pesticidů. EU potřebuje seznam vědeckých kritérií pro identifikaci endokrinních disruptorů, aby mohla tuto legislativu uplatnit.

Návrh Komise se týkal vědeckých kritérií pro identifikaci vlastností endokrinní disrupce chemických látek. Identifikace těchto vědeckých kritérií je prvním krokem k jejich redukci a ochraně zdraví občanů.

V prosinci roku 2015 Evropský soudní dvůr rozhodl, že Komise porušila evropské právní předpisy, protože neuveřejnila kritéria pro určení endokrinních disruptorů, které měly být předloženy na konci roku 2013. Europoslanci opakovaně vyzývají EU, aby zrušila tyto látky.

UNEP/WHO ve své zprávě označily endokrinní disruptory za "globální hrozbu", tím mimo jiné odkazují na rostoucí trend mnoha onemocnění souvisejících s endokrinním systémem u lidí a populací volně žijících živočichů. 

Tvrdí, že existují důkazy nepříznivých reprodukčních účinků (neplodnost, rakovin, malformace), které by mohly ovlivnit funkci štítné žlázy, funkci mozku, obezitu, metabolismus, inzulín a glukózovou homeostázy.

Ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP