1/2024

Hrozí světu masivní výpadky dodávek elektřiny?

| autor: Martina Jandusova0

light-1670175_640.jpg
zdroj: Pixabay

Dekarbonizace v Evropě postupuje. Státy se předhánějí v tom, kdo nadobro skončí s uhelnými elektrárnami, postaví víc větrníků a fotovoltaiky. Jenomže čím víc jich je, tím víc se ukazují jejich nedostatky.

Nalijme si čistého vína. Solární a větrné elektrárny nejsou schopné plně převzít roli uhelných a jaderných elektráren. Aktuální zkušenosti to jasně ukazují. V praxi se totiž ukazuje to, co je zřejmé již dlouho: OZE nejsou stabilní. Nelze se na ně spolehnout, protože nejsou k dispozici ve všech chvílích, kdy bychom je potřebovali.

V 21. století lidé doma mrznou

Podmračená obloha, mráz a bezvětří. Chtělo by se říct, že jde o normální lednové počasí. Občanům americké Minesoty přineslo ale velké potíže. Během loňského ledna ve městě, které se rozhodlo čerpat elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů, došlo k výpadkům dodávek elektřiny právě kvůli panujícímu bezvětří. Mrznoucím Američanům nemohli pomoci ani plynové zdroje, OZE musely zastoupit uhelné elektrárny. Přitom by do roku 2030 hlavní město Minnesoty, Minneapolis, chtělo veškerou elektřinu získávat jen z obnovitelných zdrojů.

Bohužel nejde o ojedinělý případ, kdy zdroje závislé na rozmarech počasí selhaly. K výpadkům došlo například během letošního srpna v Kalifornii. Ve slunném nejlidnatějším státě USA se spoléhají na sluneční elektrárny, jenomže ani tam slunce nesvítí pořád. Když se večer 14. srpna vrátili obyvatelé po práci domů, zapnuli klimatizace, aby si ulevili od panujícího vedra. Slunce zapadlo, spotřeba elektřiny prudce narostla a zároveň došlo k výpadku klasického zdroje, proto nezbylo nic jiného, než odpojit od elektřiny dva miliony Kaliforňanů.

Je nutné podotknout, že za nedostatek elektřiny nemohly jen solární elektrárny, ale souběh těchto událostí. I Kalifornie chce do roku 2030 čerpat polovinu elektřiny z OZE, konkrétně ze solárních elektráren. Do roku 2045 se počítá se 100%.

Jenom ne stejný energetický mix

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP