Reklama

2. 11. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Hnutí Duha a Arnika odmítají recyklaci. Jsou ještě ekologickými hnutími?

Nikoli. Tak musí znít odpověď nezávislého pozorovatele, který sleduje vznik nového zákona o odpadech. Dokonce se zdá, že se Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH), která trvale podporuje smrtelně jedovaté skládkování, potichu rozrostla o dva členy.

Rétorika skládkařů a ekologů z Duhy a Arniky je více než podobná. Je totožná. O důvodech tohoto jevu se nyní mezi odbornou veřejností vedou spekulace. Někteří mluví o tajné spolupráci, jiným je to zcela jasné a vidí v tom motivaci jedinou. V drtivé většině hlasů je cítit z tohoto kolportu obrovské zklamání či rozčarování. Jak jinak si vysvětlit, že ekologická hnutí Arnika a Duha obviňují ministra Brabce z navrhování nízké míry recyklace?

Arnika i Duha tvrdí, že návrh vyhlášky o podmínkách ukládání odpadů na skládky požaduje, aby se v ČR pálili odpady. Odpadový expert hnutí Duha Ivo Kropáček dle ecomonitor.cz tvrdí: "Ministr Brabec navrhuje nízkou míru recyklace a požaduje pálení i nehořlavých odpadů. Křiví se tím odpadový trh ve prospěch spaloven odpadů. Zákaz skládkování spalitelných odpadů vedl všude na světě k výstavbě nadkapacit spaloven odpadů. Ministr Brabec se snaží tuto chybu zopakovat. Zodpovědnost za zbytečně zvýšené náklady za nakládání s odpady ponesou za osm let domácnosti a obce, ale inkasovat bude spalovací ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372