Časopis

Greenwashing je všude kolem nás aneb Jak se věší bulíky na nos

| autor: Pavel Mohrmann2

Pavel Mohrmann
zdroj: redakce

Mnoho produktů honosících se jakoukoli zelenou značkou, certifikátem či jiným „důkazem“ o tom, že jsou ekologické, se v současnosti dostává na trh. Běda nám.

Spotřebitelé jsou bombardováni důkazy a výrobci se předhání v počtu „zelených“ certifikátů. Jenže výrobek nikdy nebude ekologický, protože má certifikát. Výrobek bude ekologický pouze v případě, že při jeho výrobě, užívání a následné likvidaci/recyklaci/využití, nebude škodit přírodě.

Kdo ze spotřebitelů tomu ale rozumí? Někteří tomu rozumím velmi málo. Více je ale těch, kteří tomu nerozumí vůbec. Takže jdeme do nich! Jdeme do lidí! Cílovka: prostý občan „in a cool“, snažící se žít zdravě a ekologicky. Povrchní konzument informací ze sociálních sítí a „věřič certifikátům“.

Co jim tak nabulíkovat? Samozřejmě pravdu.

  • Náš obal budeme vyrábět bez příměsi plastů. To zdůrazníme. Co na tom, že v tomto segmentu je to úplně normální a podobné výrobky se prostě bez plastu vyrábějí běžně? Nikdo to nikde nezmínil, takže my na tom postavíme kampaň.
  • Vyrábět z papírového recyklátu nemůžeme, bylo by to drahé a ošklivé. Ale papír to je, takže až se to vyhodí, zrecyklovat se to dá. To jim rozhodně budeme opakovat neustále. Ano, obal bude kontaminovaný potravinou, bude mastný a zřejmě i špinavý, což recyklaci v podstatě znemožní, ale kdo by uvažoval tak daleko? Pro jistotu ale nikomu raději o mastnotě a špíně nic říkat nebudeme.
  • Bude to sice jednorázová záležitost, ale když se vyhodí veškerá produkce do modré popelnice s nápisem „papír“, můžeme napsat, že pokud budeš TY drahý spotřebiteli svědomitý, bude recyklována celá naše produkce. Když ne, dostane příroda na frak. Každopádně za to poneseš můj milý spotřebiteli zodpovědnost ty, proto buď uvědomělý.
  • A pokud to budeš házet do správného kontejneru a popelnice, dostane za to tvá obec ještě peníze na kvalitnější odpadové hospodářství.

Takže nyní musíme sehnat nějakou vhodnou laboratoř, která uvítá nějakou tu práci. Peníze přeci potřebuje každý a i laborky musí žít. Seženeme si odborníka, aby studii zadal nějak šikovně a až dostaneme osvědčení, můžeme s naším ekologickým obalem na světlo Boží. Sláva, zase jsme posunuli kola naší společnosti blahobytu vstříc o nějaký ten metřík...

Komentáře

  1. ... ani nevím, jakou Vám vyseknout poklonu. Tahle přebyrokratizovaná společnost zničí sama sebe Přeju hodně sil MŠ

  2. Spalovna odpadů je pro ekologisty sprosté slovo, tak se to nahradilo pojmem ZEVO. Že jsou odpady energie, to si umí spočítat každý a dnes se objevuje na serveru EIA celá řada malých kotelen k přestavbě na "alternativní palivo" TAP, které je v podstatě jen lehce přebraným komunálním odpadem se všemi halogeny, sírou, bromozhášedly a dalšími vymoženostmi, které pak zpětně znečistí ovzduší, protože malé kotelny nejsou vybaveny na takové čištění emisí. Kdysi jsem postavil a uvedl do provozu spalovnu čistírenských kalů a průmyslových odpadů na světové technologické úrovni, ale když se projednávala EIA na její obnovu, řvalo na mne 5000 bláznů na stadionu: Zabte ho, to je on... Dneska nevědí, co s odpady. Kdo za to ale může nejvíc, jsou tendenční a nevzdělané sdělovací prostředky a také často hloupí úředníci. Mám za sebou první českou úspěšnou EIA na spalovnu průmyslových odpadů, ale investor se do toho bojí dál sáhnout. Zpracovali jsme výbornou studii na spalovnu a systém svozu odpadů pro kraj Vysočina, ale už 10 let to leží v šuplíku a kraj Vysočina vyváží odpady do spalovny v Brně a na skládku v Pardubickém kraji. Takhle se na to musí, ekologicky... U nás klid a čisto!

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon