2/2023

Francie zakázala plastové nádobí na jedno použití

| autor: Pavel Mohrmann0

Francie zakázala plastové nádobí na jedno použití

To se ale vůbec nelíbí výrobcům plastového nádobí. Bruselská organizace Pack2GO Europe, která zastupuje evropské výrobce obalů, chce proti tomuto zákonu bojovat. Francie tím podle nich porušuje pravidla Evropské unie o volném trhu. Zároveň výrobci doufají, že si z Francie nevezmou příklad ostatní země.

„Naléháme na Evropskou komisi, aby udělala správnou věc a zahájila právní kroky proti Francii pro porušení práva Evropské unie,“ prohlásil generální tajemník Pack2Go Europe Eamonn Bates. „Pokud to neudělá, pak my ano,“ dodal.

Generální tajemník Bates si myslí, že neexistuje žádný důkaz o prospěšnosti biologicky rozložitelného materiálu vůči životnímu prostředí. Dokonce uvažuje o tom, že zavedení biologicko rozložitelného nádobí bude mít opačný efekt: Lidé budou v přírodě po sobě nechávat nepořádek, protože si budou myslet, že se toto nádobí v přírodě jednoduše rozloží.

Francie již od začátku roku nepoužívá jednorázové plastové tašky, od příštího roku se zákaz rozšíří i na mikroténové sáčky. Jedním z důvodů, proč vláda zákon schválila byl nepochybně také v tom, že Francouzi vyhodí ročně 4,73 miliard plastových kelímků a recykluje se pouhé jedno procento.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP