Reklama

18. 9. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Francie zakázala plastové nádobí na jedno použití

Francouzská vláda v pátek schválila zákon, který od roku 2020 zakazuje používání plastového nádobí na jedno použití, pokud nebude biologicky rozložitelné.

To se ale vůbec nelíbí výrobcům plastového nádobí. Bruselská organizace Pack2GO Europe, která zastupuje evropské výrobce obalů, chce proti tomuto zákonu bojovat. Francie tím podle nich porušuje pravidla Evropské unie o volném trhu. Zároveň výrobci doufají, že si z Francie nevezmou příklad ostatní země.

„Naléháme na Evropskou komisi, aby udělala správnou věc a zahájila právní kroky proti Francii pro porušení práva Evropské unie,“ prohlásil generální tajemník Pack2Go Europe Eamonn Bates. „Pokud to neudělá, pak my ano,“ dodal.

Generální tajemník Bates si myslí, že neexistuje žádný důkaz o prospěšnosti biologicky rozložitelného materiálu vůči životnímu prostředí. Dokonce uvažuje o tom, že zavedení biologicko rozložitelného nádobí bude mít opačný efekt: Lidé budou v přírodě po sobě nechávat nepořádek, protože si budou myslet, že se toto nádobí v přírodě jednoduše rozloží.

Francie již od začátku roku nepoužívá jednorázové plastové tašky, od příštího roku se zákaz rozšíří i na mikroténové sáčky. Jedním z důvodů, proč vláda zákon schválila byl nepochybně také v tom, že Francouzi vyhodí ročně 4,73 miliard plastových kelímků a recykluje se pouhé jedno procento.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372