1/2021

Evropská komise chystá jednotná pravidla pro certifikaci zeleného vodíku

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

brussels-4056171_640.jpg
zdroj: pixabay

Evropská komise se chystá spustit celoevropskou databázi, která bude harmonizovaným způsobem certifikovat uhlíkovou stopu vodíku a dalších nízkouhlíkových paliv.To vše za účelem zavedení transparentnosti a vystopovatelnosti původu energie na evropskémtrhu s nízkouhlíkovými palivy. Databáze má být představena v prosinci v rámci zveřejnění plynárenského balíčku.

Zelený vodík vyráběný z obnovitelné energie je považován za potenciální řešení pro dekarbonizaci průmyslových odvětví, jako je ocelářství a chemický průmysl. Tato odvětví nelze plně elektrifikovat a mají velkou spotřebu paliv k výrobě tepla pro své průmyslové procesy. Evropská komise věří, že vodík bude hrát klíčovou roli při dosahování cílů EU v oblasti klimatu, a odhaduje, že 24 % celosvětové energetické poptávky v roce 2050 by mohlo být pokryto zeleným vodíkem. V Evropě pochází v současnosti 96 % vodíku z fosilních zdrojů.

"Využívání všech forem obnovitelných a nízkouhlíkových paliv vyžaduje důkladnou certifikaci celého životního cyklu, aby tato paliva pomohla dosáhnout cílů v oblasti energetiky i klimatu," uvedla Evropská komise při publikaci novely směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie letos v červenci. Rakousko, Belgie, Francie, Německo, Lucembursko, Nizozemsko a Švýcarsko následně podepsaly společné prohlášení, ve kterém volají po zavedení společné definice vodíku a mechanismu jeho certifikace, který bude transparentní a snadno implementovatelný.

Certifikace zeleného vodíku je důležitá pro nastavení správného tržního prostředí. Smyslem certifikace je zachytit prémiovou hodnotu obnovitelného a nízkouhlíkového vodíku, který má větší hodnotu než jeho alternativa vyráběná z fosilních paliv, typicky zemního plynu.

Například záruky původu mohou představovat toto řešení. V současnosti se na vydávání a obchodování záruk spoléhají výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů a také producenti biometanu. Systém obchodování jim umožňuje prodávat komoditu za vyšší cenu a společnostem, které mají o zelenou energii zájem, pomáhat v dosahování cílů uhlíkové neutrality.

Evropská komise musí v současnosti především vymezit to, jak se do standardu pro zelený vodík odrazí kritéria udržitelnosti a úspory emisí skleníkových plynů, které dnes musí splňovat další energie z obnovitelných zdrojů. Podle připravované unijní taxonomie zeleného financování musí výroba vodíku dosáhnout snížení emisí o 70 - 73,4 % ve srovnání s fosilními palivy, aby mohla být kvalifikována jako "udržitelná" hospodářská činnost.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo