1/2024

EU ETS: Revize byla přijata na jednání pléna Evropského parlamentu

| autor: redakce0

EU ETS: Revize byla přijata na jednání pléna Evropského parlamentu

Výsledkem projednávání řady pozměňovacích návrhů bylo schválení revize a návrh nyní postupuje na jednání Rady, které se uskuteční dne 28. 2. 2017.

Výsledek hlasování lze označit celkově za pozitivní a za „vítězství rozumu“, vzhledem k tomu, že poslanci odmítli většinu zpřísňujících návrhů, které šly nad rámec závěrů schválených Radou a doporučení Evropské komise.

Jedním z palčivých bodů zůstává nedostatečné snížení aukčního podílu. Podíl povolenek, který bude dražen, byl oproti původním 57 %, chemický sektor i zpracovatelský průmysl navrhoval snížit na úroveň alespoň 52 %, současný návrh obsahuje snížení na úroveň 55 % ve prospěch povolenek přidělovaných bezplatně ohroženým odvětvím.

Ostatní schválené lze považovat za rozumné výsledky z pohledu chemického průmyslu:

  • Lineární redukční faktor (LRF), který má za cíl každoročně snižovat celkový objem vydávaných povolenek byl ponechán na úrovni 2,2 % s možností zvýšení – ne však dříve než v roce 2024 (existovaly návrhy 2,4% snižování i ještě razantnější návrhy)
  • Benchmarky - výpočet dle dat za roky 2016 a 2017 a využití systému každoročního snižování o 0,25 – 1,75 %, další přepočet v letech 2021-2022 pro období 2026-2030
  • Inovační fond – zahrnutí CCU a skladování energie – financování z prodeje EUA v aukcích
  • Tiering odmítnut, úrovňový mezisektorový korekční faktor (CSCF) bude použit, pokud nebude k dispozici dostatečné množství povolenek pro jejich alokaci (sektorů nad 15% obchodní intenzitou a emisní náročností nad 7kg CO2/Euro GVA se týkat nebude (například výroba hnojiv)
  • Ohrožená odvětví získají 100 % povolenek zdarma, neohrožená 0 % povolenek (zásobování teplem obdrží 30 %) přičemž některé návrhy požadovaly zrušení 100% bezplatného přídělu povolenek
  • Hranice pro definici malého zařízení navýšena na úroveň 50 000 tun CO2 / rok
  • Kompenzace nepřímých nákladů – bude nastaven harmonizovaný evropský systém s využitím 465 mil. povolenek (3 % z celkového množství) s možností dodatečných kompenzací na národní úrovni ve výši max. 20 % úrovně evropských kompenzací (financování z prodeje povolenek na národní úrovni, další zdroje pro národní kompenzace mohou pocházet z dalších zdrojů).

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP