1/2024

Environmentální skupiny tlačí na Německo, aby dostálo svých cílů ohledně uzavírání uhelných elektráren

| autor: oEnergetice.cz - Jan Votruba0

Environmentální skupiny tlačí na Německo, aby dostálo svých cílů ohledně uzavírání uhelných elektr

Již předběžné plány vyvolávají vlnu nevole u environmentálních skupin. RWE navíc požaduje dvojnásobnou kompenzaci za uzavírání, což může být zásadní problém.

Výsledný report německé uhelné komise vyšel na konci ledna. Dle reportu má být v roce 2030 v provozu pouze 9 GW uhelného výkonu ze současných 43 GW. Nejbližší dílčí cíl je stanoven pro rok 2022, do kdy se mají uzavřít hnědouhelné elektrárny o celkovém výkonu 5 GW.

V současné chvíli se německá federální vláda a energetické společnosti připravují na vyjednávání, které konkrétní elektrárny budou uzavřeny a kdy. Ale než vůbec vyjednávání stačila započít, zpravodajský portál EURACTIV uvedl, že environmentální skupiny jsou pohoršeny.

Problémy s uzavíráním zdrojů

Jedním z hlavních problémů, na který poukazují, je právě cíl 5 GW do roku 2022. Do roku 2022 se budou kvůli stáří uzavírat již jiné elektrárny o celkovém výkonu 2 GW, které se údajně do plánu započítají. To znamená, že fakticky je třeba předčasně uzavřít pouze 3 GW výkonu z hnědouhelných elektráren namísto 5 GW.

Dalším problémem jsou elektrárny v oblasti Neurath a Niederaussem, oboje ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Právě zde environmentální skupiny nejvíce usilují o předčasné uzavření všech uhelných elektráren. Nicméně místní úřady plánují na zmíněném místě uzavřít pouze 2,4 GW výkonu z uhelných elektráren, což je přejatý návrh majitelů zdrojů.

Vyjednávání o tom, kdy a které uhelné elektrárny budou uzavřeny, bude zřejmě ještě dlouhý proces, který pravděpodobně bude mít ve výsledku mnoho kritiky. V současné chvíli se bohužel ještě zdá být problém financování, záležitost, která je od začátku největší překážkou ve vyjednávání.

Finance budou problém

Německá vláda jasně sdělila, že na tento proces nebudou použity žádné dodatečné finance nad rámec vládního rozpočtu. Navíc kvůli slabší ekonomické situaci bude ve vládním rozpočtu chybět zhruba 25 miliard euro.

S uzavíráním uhelných elektráren bude spojeno mnoho výdajů. I s přihlédnutím k těmto okolnostem počítá plán s kompenzací ve výši zhruba 600 milionů euro za každý GW výkonu uzavřených elektráren.

Nicméně minulý týden ředitel společnosti RWE Rolf Martin Schmitz prohlásil, že očekávaná kompenzace za 1 GW uzavřeného výkonu by měla být 1,2 až 1,5 miliard euro, tedy minimálně dvojnásobek původního plánu. Jako důvod uvedl mimo jiné nutnost kompenzovat i přilehlé uhelné doly.

Představitelé environmentálních skupin byli rozhořčeni a vidí vyjednávání spíše jaku hru mezi RWE a vládou Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA