1/2021

Dosavadní míra recyklace plastů je naprosto nedostatečná

| autor: František Vörös, konzultant0

pexels-lukas-590022.jpg
zdroj: pexels

V dubnu 2016 jsem publikoval v Technickém týdeníku stať „Kam kráčí evropský plastikářský průmysl – stroje a zařízení na zpracování plastů“, ve které jsem uvedl, že v plastikářské rodině od výrobců primárních plastů, přes kompoundery, zpracovatele a recyklátory patří tento segment mezi nejmenší, když vykazuje následující podíly:

  • 1,6 % v počtu firem,
  • 3,7 % v počtu zaměstnanců,
  • 3,4 % v obratu.

V té době dominovala trhu strojů a zařízení pro zpracování plastů Evropa s téměř 50 % podílem na obratu, samotné Německo vykazovalo podíl 22,3 %, Italie 8,5 %. Podíl Číny byl 29,4 %, podíl USA pouze 6,5 %.

Čínská vláda vytyčila cíl postupného dosažení vedoucího postavení ve vybraných průmyslových odvětvích. Z výroční zprávy evropské chemické asociace CEFIC za rok 2019 vyplývá, že se jí to daří v chemickém průmyslu, když dosáhla 40,3 % podíl na celosvětovém obratu, následují Evropa s 21,9% podílem a uskupení NAFTA s 15,4 %. V případě výroby primárních plastů se na roční výrobě v roce 2019 ve výši 368 mil. tun podílela Čína 31 %, NAFTA 19 % a Evropa 16 %.

Pro strojírenství vytýčila čínská vláda v roce 2015 program „Made in China 2025“, který se daří úspěšně plnit. Nedávná studie GTAI – German Trade and Invest uvádí, že se v loňském roce stala Čína světovým šampionem v exportu strojů a zařízení pro zpracování plastů, když hodnota jejich exportu dosáhla 4,1 miliardy USD, oproti obratu 4,0 miliard USD u dosavadního šampiona Německa. Čína se podílela 15,6 % a zároveň zvýšila soběstačnost na domácím trhu. Přitom ještě v roce 2020 dosahoval hodnota exportu z Číny 1,7 miliardy USD. Index růstu za toto období představuje v Číně 146 %, v Německu 16 %.

Čínská asociace CPMIA oznámila výsledky výrobců plastikářských strojů za rok 2020. Bylo vyrobeno o 5 % více , celkem 333 tis. kusů, tržby vzrostly o čtvrtinu, zisk o 49 %. Do Číny bylo dovezeno zařízení v hodnotě 1,8 miliard USD a vyvezeno za 2,9 miliard USD. V žebříčku dvaceti nejúspěšnějších výrobců strojů a zařízení pro zpracování plastů dominují výrobci vstřikovacích strojů.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace