1/2024

Do stavebnic LEGO se dostávají udržitelnější plasty

| autor: František Vörös, konzultant České technologické platformy Plasty0

lego-708088_640.jpg
zdroj: pixabay

Největší světový výrobce hraček, společnost LEGO GROUP, vyrábí již 60 let plastové kostky pro oblíbené skládačky. Pro tyto aplikace spotřebovává 100 tis. tun plastů, převážně terpolymer ABS, akrylonitril-butadien-styren, v různých barevných odstínech. Výrobní závody jsou dislokovány v Americe, Číně a v Evropě, kde kromě centrály v Dánsku, působí od roku 2000 i závod v Kladně.

Kromě spokojenosti zákazníků hraje udržitelnost prioritní roli v aktivitách společnosti LEGO. Do řešení tohoto problému je zapojeno 150 expertů společnosti. V období 2000 - 2022 investuje do udržitelnosti 400 mil. USD.

Již v roce 2018 začala společnost aplikovat na vybrané části stavebnicových prvků bio-polyetylen, který se vyrábí v Brazílii polymerizací etylenu z cukrové třtiny. Tento typ plastu lze aplikovat na menší část stavebnicových prvků, jako jsou stromy, větve, listy. Od roku 2020 začala společnost odstraňovat ze svých obalů plasty na jedno použití.

Nejsložitější úkol je nahradit terpolymer ABS u klíčových prvků stavebnice – skládacích „kostek“. Terpolymer se vyrábí z fosilních monomérů. Poslední tři roku testují náhradu ABS recyklovaným PET, polyethylentereftalátem, získaným z lahví. Jedna jednolitrová PET lahev poskytne surovinu pro deset 2x4 LEGO kostek. Drť se před vstřikováním modifikuje speciálními aditivy pro zvýšení trvanlivosti a pevnosti kostek.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA