1/2024

Dnes startuje družice Sentinel-3B evropského programu Copernicus. Monitorovat má oceány i pevninu

| autor: MŽP0

Dnes startuje družice Sentinel-3B evropského programu Copernicus. Monitorovat má oceány i pevninu

Dnes z kosmodromu Plesetsk v Rusku bude v 19:57 SELČ vypuštěna družice Sentinel-3B. Přímý přenos můžete sledovat zde.

V pořadí již sedmá družice vyvíjená Evropskou kosmickou agenturou (ESA) v rámci programu Evropské komise (EK) pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus, družice Sentinel-3B, se úspěšně připravuje na start k cestě na oběžnou dráhu. Družice je nyní na kosmodromu Pleseck v severním Rusku.

Tato párová družice mise Sentinel-3 se po vynesení na oběžnou dráhu připojí ke svému dvojčeti, družici Sentinel-3A, která obíhá Zemi od 16. února 2016.

Díky tomuto posílení mise Sentinel-3 se stejným přístrojovým vybavením se zlepší pokrytí a frekvence dodávaných dat nejvyšší kvality pro široké spektrum uživatelů nejen z řad vědecké komunity, ale i pro řešení agend každodenního života.

Odhalí povodně, bouře, požáry, znečistění vod

Na Misi Sentinel-3 spolupracují ESA, EUMETSAT a Evropské komise. Zaměřena je na pozorování oceánů, zkoumání změn jejich teploty, výšky, pohybu hladiny, barvy a stavu vody, což je velmi cenné z hlediska životního prostředí, neboť dění v oceánech má vliv na předpověď vývoje a pochopení změn globálního klimatu.

Získané informace poslouží k lepší predikci vývoje globálního počasí. Sentinel-3 se uplatní i v námořní dopravě, kde zajistí včasné informace o stavu oceánu pro vyšší bezpečnost námořní dopravy.

Poskytne také informace o povodních, bouřích nebo znečištění vody. Dále má sledovat i pevninu, například pro odhalení vznikajících požárů a sledování vegetace.

Získávaná data a informace mají široké spektrum praktických aplikací a jsou využívány pro monitorování a pochopení globální dynamiky životního prostředí.

Data zdarma a pro všechny

Veškerá data z družic Sentinel evropského programu pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus se poskytují široké uživatelské komunitě prostřednictvím služeb programu, a to na principu plně otevřené datové politiky a zdarma prostřednictvím datových portálů v téměř reálném čase, což znamená velký potenciál také v oblasti krizového řízení.

Životnost družice se předpokládá v rozmezí 7-12 let její provozní fáze. Mise Sentinel-3 tematicky navazuje na misi Envisat a nese radarové i optické přístroje středního rozlišení, využívá snímkování v optickém i mikrovlnném spektru.

Program Copernicus je evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti, jehož gestorem v České republice je Ministerstvo životního prostředí v úzké spolupráci s Ministerstvem dopravy.

Koordinace na národní úrovni je řešena Národním sekretariátem GEO/Copernicus. Družice Sentinel se zaměřují na snímkování zemského povrchu, ale také na služby, které napomáhají rozhodování v oblasti životního prostředí zejména v oblastech klimatické změny, krizového řízení a bezpečnosti, využití území, sledování atmosféry a oceánů.

Doplňující informace, nejen k Sentinel-3, najdete na oficiálních webových stránkách Copernicus nebo Evropské kosmické agentury .

Sledujte Sentinel-3B z Berlína nebo Darmstadtu

Fanoušci startů družic se přímo na kosmodrom v Rusku asi stěží dostanou, proto nabízí ESA sledování startu pro veřejnost, a to nejen odbornou v rámci „social event“ aktivit, které proběhnou v den startu, tedy 25. dubna 2018 ve dvou lokalitách:

· Berlin - ILA Berlin Airshow, Space Pavilion, Berlin ExpoCenter Airport, Schoenefeld

· Darmstadt - European Space Operations Centre (ESOC) a European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites (EUMETSAT)

REGISTRACE je možná do 6. dubna 2018 zde zde.

Pro ty z Vás, kdo budou chtít sledovat start Sentinel-3B z pohodní domova, bude možné se připojit k live streamu ESA. Sledujte informace na webu zde.

Je vysoká pravděpodobnost, že česky komentovaný přímý přenos bude dostupný prostřednictvím Kosmonautix. Sledujte informace na webu zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP