1/2024

Další udržitelný plast z odpadů - Bio-expandovatelný polystyren na trhu

| autor: František Vörös – konzultant Sdružení EPS ČR0

Další udržitelný plast z odpadů - Bio-expandovatelný polystyren na trhu

Charakteristický pro tento produkt je specifická technologie zpracování počínaje předpěňováním kuliček s nadouvadlem typu pentan, přes zrání a vypěňování na tvarovku nebo blok s velice nízkou objemovou hmotnost – 12-30 kg/m3.

Původně převažovaly aplikace v obalech, koncem 50. let začala éra aplikací jako izolant v budovách. Ke zlepšení izolačních vlastností pěnového polystyrenu patentovala firma způsob modifikace polymeru přídavkem grafitu. Tento šedý výrobek, na trh uvedený jako Neopor, má o 30 % lepší izolační vlastnosti než typický bílý izolant.

Další průlomová inovace se datuje rokem 2018, kdy firma BASF uvedla na trh bílý EPS, vyrobený částečně z bio-složky, místo tradiční ropné báze. EPS se vyrábí polymerací styrenu, který je produktem syntézy benzenu a etylenu na etylbenzen a následnou dehydrogenací etylbenzenu se vyrobí styren. V inovovaném EPS využila společnost BASF etylen, vyrobený z bio-nafty nebo bio-plynů.

V budoucnu bude mít možnost využívat etylen z chemických recyklací plastových odpadů. Kvalita EPS je plně srovnatelná s produktem čistě z ropné báze, avšak dle certifikátu zkušebny TEUD SUED došlo na každé vyrobené tuně k nižším emisím CO2 o 1 700 kg. Následně z tohoto EPS vyrobila německá firma Schaumaplast z Reillingenu termoboxy, které byly certifikovány jako šetrnější k životnímu prostředí.

Začátkem letošního roku nabídla trhu společnost BASF další inovaci EPS, tentokrát u grafitového typu s obchodním názvem Neopor BMB, ve kterém je aplikován ze 100 % bio-etylen. Snížily se tak exhalace CO2 o 90 % proti typu s etylenem z ropné báze. Pro izolační desky z tohoto EPS byly zpracovány EPD-Environmentální prohlášení o produktu německým ústavem pro stavebnictví a životní prostředí (IBU).

Italský zákazník L´Isolante vyrobil z těchto černých kuliček izolační desky Reverso. Ty byly následně aplikovány jako izolace u dvou pětipodlažních domů v severoitalské Castenaso. Každý dům má 15 bytů. V zateplovacím systému ETICS bylo použito 3 000 m2 izolačních desek, což proti tradičním šedým deskám představuje úsporu 12 000 kg CO2. Agentura KlimaHaus provedla audit tohoto systému a zařadila jej do nejvyšší třídy A4 z hlediska italské klasifikace energetické efektivnosti budov.

Dalším významným zpracovatelem tohoto typu EPS je společnost BACHL. Izolant z Neoporu BMB nechala posoudit z hlediska EPD v institutu IBU, kde zjistili, že proti bílému vykazuje takováto deska z globální potenciál oteplování ve fázi A1 – A3 o 66 % příznivější.

V letošním roce jsem na tomto webu informoval o dvou firmách, které využívají pro výrobu svých plastů olefiny z chemických recyklací (Sabic pro polyolefiny, Ineos pro PVC). S postupnou realizací chemických recyklací odpadních plastů pyrolýzou se otevírá prostor pro náhrady monomerů na bázi ropy.

Foto: basf.com

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA