1/2024

CENIA se podílí na budování přeshraničního systému včasného varování proti lesním požárům

| zdroj: Cenia0

fabian-jones-r_hgv8qEkwU-unsplash
zdroj: unsplash.com

Vzhledem k probíhající klimatické změně, již probíhajícímu nárůstu teplot a očekávaným razantním výkyvům počasí přinášejícím mimo jiné i delší období s minimem srážek v letních měsících, dochází ve střední Evropě k výraznému zvýšení rizika lesních požárů. Včasná detekce oblastí se zvýšenou pravděpodobností vzniku lesních požárů zlepšuje připravenost záchranných sborů, místních samospráv i občanů na případné hrozby. Proto v současné době vzniká přeshraniční systém včasného varování proti lesním požárům, na jehož budování se podílí Česká informační agentura životního prostředí.

Vznik systému je podpořen projektem Wildfire CE programu Interreg CENTRAL EUROPE 2021-2027, jehož cílem je vytvořit vícejazyčný informační portál umožňující včasnou specifikaci oblastí se zvýšeným či vysokým rizikem vzniku a šíření lesních požárů se zřetelem ke konfiguraci terénu, druhu a stavu krajinného pokryvu, aktuální vlhkosti/množství srážek, síle a směru větru a dalším parametrům. To vše s přeshraničním přesahem, resp. s využitím dat z obou stran státních hranic.

Vedoucím partnerem projektu je Saské ministerstvo regionálního rozvoje. Do projektu budou zapojeny instituce a organizace z Německa, České republiky, Rakouska, Slovinska a Itálie.

O projektu se dozvíte více zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag