2/2023

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje se zabývala skládkou Celio

| zdroj: Ústecký kraj0

scrapyard-2441432_640.jpg
zdroj: pixabay

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller svolal minulý týden v mimořádném termínu Bezpečnostní radu Ústeckého kraje (BRÚK), aby se zabývala aktuální situací ve Skládkovém komplexu CELIO, a. s.

Po seznámení se všemi podklady přijala BRÚK usnesení, kterým dala za úkol řediteli Krajského úřadu Ústeckého kraje zajistit řešení vzniklé situace s využitím všech dostupných zákonných prostředků a možností k eliminaci či minimalizaci případných nepříznivých vlivů na životní prostředí a lidské zdraví.

Česká inspekce životního prostředí, Oblastní inspektorát Ústí nad Labem, provedla dne 27. července 2021 neohlášenou kontrolu zařízení Skládkový komplex CELIO, a. s., zaměřenou na provoz skládky nebezpečných odpadů. V aktivním tělese skládky byly nalezeny sudy se stopami úniku tmavě zbarvených viskózních kapalin. Z výsledků kontroly lze usuzovat, že provozovatel sudy umisťoval v několika řadách a zároveň vrstvách na sobě. V odebraných vzorcích byla potvrzena vysoká koncentrace styrenu. Výsledky podrobných analýz v tuto chvíli ještě nejsou k dispozici.

Provozovatel zařízení uvedl, že se jedná o odpady realizované státní zakázky Opatření vedoucí k nápravě SEZ vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves, a. s., Kaučuk společnosti Unipetrol, a. s. Tyto odpady v řádu několika tun byly do Skládkového komplexu CELIO, a. s., navezeny od září roku 2019 do června roku 2020, měly být podrobeny úpravě a následovat měla termická likvidace v zařízení mimo areál společnosti CELIO, a. s.

Styren je látkou, jehož škodlivost a nebezpečnost spočívá mimo jiné v jeho vysoké hořlavosti. Uložení ještě dalších hořlavých tekutých odpadů (tolueny, rozpouštědla apod.) do tělesa skládky odpadů představuje vysoké riziko vzniku požáru. Velkým nebezpečím je potom vysoká pravděpodobnost exploze uzavřených nádob s obsahem styrenu, pokud by vlivem požáru došlo k jejich zahřátí.

Uvedený stav představuje závažné porušení provozního řádu skládky nebezpečného odpadu a nebezpečí závažného dopadu na životní prostředí a zdraví obyvatel, proto vydala Česká inspekce životního prostředí dne 10. srpna 2021 rozhodnutí o omezení provozu skládky nebezpečného odpadu a realizaci nezbytných opatření vedoucích k zajištění bezpečnosti provozu a omezení příjmu odpadu do zařízení.

Česká inspekce životního prostředí o zjištěních informovala krajský úřad a hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera, který v návaznosti na tato zjištění svolal dne 11. srpna 2021 Bezpečnostní radu Ústeckého kraje. „Jsem v šoku z toho, že si společnost, která se zavázala k likvidaci ekologické zátěže z minulých let, dovolí vytvořit další takovou zátěž pro životní prostředí a dokonce svým chováním může ohrozit životy lidí, kteří by v případě požáru na skládce, která mimochodem zahořívá až podezřele často, zasahovali a nevěděli, jaké skryté nebezpečí na ně pod povrchem číhá,“ sdělil k tomuto tématu hejtman Jan Schiller.

Krajský úřad Ústeckého kraje v nejbližších dnech určí provozovateli opatření ke snížení rizika vzniku požáru na skládce komunálního odpadu, která je umístěna v těsné blízkosti skládky nebezpečného odpadu v areálu skládky Celio. Opatření bude spočívat zejména v omezení aktivní plochy skládky komunálního odpadu na nezbytné minimum. Dále krajský úřad zahájí s provozovatelem skládkového komplexu řízení o uložení opatření k nápravě dle zákona o integrované prevenci, které bude spočívat v bezpečném odstranění nelegálně uloženého odpadu ze skládky a v jeho následném zneškodnění v souladu s příslušnými právními předpisy.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP