Během návštěvy singapurského prezidenta došlo k podpisu smluv o posílení obchodní spolupráce

| autor: Tisková zpráva SP ČR0

Během návštěvy singapurského prezidenta došlo k podpisu smluv o posílení obchodní spolupráce

Zástupci tří desítek českých firem měli příležitost zahájit osobní jednání s téměř dvěma desítkami členů podnikatelské obchodní delegace. Generální ředitel agentury na podporu exportu CzechTrade včera navíc na Pražském hradě během návštěvy singapurského prezidenta podepsal memorandum o posílení vzájemné obchodní spolupráce.

Svaz průmyslu a dopravy ČR zde také podpořil spolupráci podpisem dohody se svým singapurským partnerem.

Cílem návštěvy singapurského prezidenta J. E. Dr. Tonyho Tana Kenga Yama v ČR je zdůraznit a podpořit zájem Singapuru o spolupráci s Českou republikou. „Singapur je obchodní bránou do jihovýchodní Asie s výborným propojením na řadu trhů, jakými jsou třeba Čína a Malajsie. Jedná se o stát se stabilní politickou a ekonomickou situací, který preferuje volný obchod a nabízí vysokou svobodu podnikání.

K jeho obyvatelům patří i etničtí Číňané, což lze využít při budování dalších obchodních vazeb. České firmy by neměly při svých úvahách o vstupu do Asie tuto zemi opominout,“ komentuje Stanislav Kázecký, viceprezident SP ČR. Singapur nabízí příležitosti pro české exportéry především v oblastech elektronického průmyslu, informačních technologií, potravin, potravinářských technologií či designových výrobků.

Singapurského prezidenta doprovází delegace sedmnácti tamních podnikatelů například z oblasti zdravotnictví, potravinářství, kovo-zpracování nebo chemického průmyslu, jejichž cílem je setkat se na podnikatelském fóru organizovaného Svazem průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci se Singapore Business Federation a International Enterprise Singapore s českými podnikateli.

Účastníky fóra pozdravil za českou stranu místopředseda vlády ČR pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Stanislav Kázecký. Za singapurskou stranu vystoupil ministr obchodu a průmyslu S. Iswaran a generální ředitel Singapurské obchodní federace Ho Meng Kit.

Během fóra podepsala singapurská společnost Napier Healthcare Memorandum o spolupráci s českou společností Patritus, ta je spoluvlastníkem lázeňské skupiny ROYAL SPA, lázeňské hotely & resorty. Předmětem spolupráce je pilotní projekt v oblasti elektronického monitorování zdraví klientů v zařízeních ROYAL SPA a případná další spolupráce v šíření technologií e-Health v České republice a na dalších trzích.

Dohodu o spolupráci podepsali také představitelé Svazu průmyslu a dopravy ČR a Singapurské obchodní federace v rámci oficiálního přijetí singapurské delegace na Pražském hradě.

Na spolupráci se Singapurem se aktivně podílí i agentura CzechTrade. „Singapur pro nás představuje jednoho z klíčových partnerů v jihovýchodní Asii. Jedná se o významné obchodní a dopravní centrum, které nabízí mnoho příležitostí pro český export,“ říká Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade.

Zástupci agentury CzechTrade i proto aktivně usilovali o navázání bližších vztahů, které zpečetil podpis memoranda o porozumění mezi agenturou CzechTrade a singapurskou partnerskou organizací IE Singapore (International Enterprise SG), jehož cílem je vyjádření oboustranného zájmu o vzájemnou spolupráci.

Podpisu memoranda předcházela ze strany CzechTradu několikerá jednání s IE Singapore nebo zprostředkování jednání pro delegaci zastupitelského úřadu ČR v Jakartě s vedením nejvyšší singapurské hospodářské komory – Singapore Business Federation.

Singapurští podnikatelé pokračují dnes v návštěvě v ČR. Na programu mají setkání se zástupci CzechInvest a navštíví Český institut informatiky robotiky a kybernetiky.

V současné době české společnosti do Singapuru vyvážejí především elektronická zařízení, přístroje a spotřebiče, elektronické součástky nebo výrobky ze skla. Do ČR se naopak ze Singapuru dováží informační a telekomunikační technika, přírodní kaučuk a pryskyřice.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB