1/2024

AVE CZ: Sanace areálu lagun Ostramo pokračuje s novou smlouvou

| autor: AVE CZ odpadové hospodářství0

AVE CZ: Sanace areálu lagun Ostramo pokračuje s novou smlouvou

„Vyhráli jsme nové výběrové řízení na zbývající práce nutné k dokončení likvidace nadbilančních kalů“, potvrzuje Pavla Ivácková, mluvčí AVE CZ. 

Nová prováděcí smlouva garantuje dodržení termínu finálního odstranění nadbilančních kalů (prosinec 2020) a rovněž zohledňuje náročnější způsob likvidace tzv. hlinky, který si vyžádaly dotčené orgány státní správy.

Hlinka se nyní bude po speciální úpravě likvidovat termicky. Surové kaly jsou již odtěženy a připraveny k odvozu a finální likvidaci.

Původně se měla hlinka odstranit v CKNO Čáslav, ale na vyžádání dotčených orgánů státní správy se bude upravovat pro následné termické využití.

Úprava hlinky dle nové smlouvy potrvá maximálně do 31.5.2019. Hlinku si můžeme představit jako zeminu kontaminovanou ropnými látkami.

„Jejich úprava už neznamená pro okolní prostředí zvýšení pachové zátěže,“ vysvětluje tisková mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková a dodává: „všechny surové kaly jsou již upravené a připravené k finální ekologické likvidaci“.

10.12.2018 jsme dokončili vápnění surových kalů a od té doby nebyly z důvodu prováděných prací na lokalitě překročeny imisní limity, které sleduje místní monitoring ovzduší. 

Upravené nadbilanční kaly se budou postupně odvážet na koncové zařízení k jejich finální ekologické likvidaci přímo z Ostravy.

Novou smlouvou je umožněno upravené surové kaly a upravenou hlinku mezideponovat (dočasně skladovat) na povolené mezideponii v areálu lagun Ostramo. Termín pro finální likvidaci kalů zůstává prosinec 2020.

Koncovým zařízením je tlaková Plynárna Vřesová, kde se upravené kaly i upravené hlinky termicky využijí. „Jde o nejekologičtější možnou variantu likvidace nadbilančních kalů v ČR,“ zdůrazňuje Ivácková.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP