Reklama

20. 6. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Američané začali dodávat zkapalněný zemní plyn do Polska

Zkapalněný zemní plyn (LNG) Polsko kromě USA dováží už i z Kataru. Země tak chce snižovat svou energetickou závislost na Rusku.

"Polsko právě udělalo symbolický krok vpřed v zápase s ruskou energetickou dominancí," okomentoval Robbie Gramer, redaktor zahraničněpolitického časopisu Foreign Policy, první dodávku LNG z USA do Polska. Zkapalněný zemní plyn totiž v tomto případě nehraje roli pouze energetické suroviny.

Dodávka LNG z přístavu v jihozápadní Louisianě ve čtvrtek 8. června byla vůbec první dodávkou amerického plynu do regionu východní a severní Evropy. Evropské země chtějí získáním nového zdroje klíčové suroviny především posílit svou energetickou bezpečnost. Závislost EU na ruském plynu je velká a v uplynulých letech rostla.

Zdroj z prostředí polské diplomacie pro časopis Foreign Policy označil první dodávku amerického LNG za mimořádně důležitý milník. "Energetická diverzifikace je top priorita pro východoevropské státy ve stínu Ruska, bezpečnostní síť pro případ, že se Rusko někdy opět rozhodne zastavit dodávky plynu kvůli geopolitickým hrám proti svým sousedům - což udělalo v minulosti již opakovaně," shrnul Robbie Cramer.

LNG importují díky novému terminálu

Import plynu ze zámoří našemu severnímu sousedovi umožnila nová energetická infrastruktura. Polsko vybudovalo ve spolupráci s Litvou ve městě Swinoujscie na pobřeží Baltského moře terminál ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372