1/2024

25 let Responsible Care v České republice

| autor: Petr Jarolímek0

25 let Responsible Care v České republice

Konference se konala 26.9. 2019 a byla věnována problematice 25 let Responsible Care v České republice. Ve stejný den proběhl i Večer s českou chemií, na kterém byly tradičně předávány certifikáty Responsible Care. 

Odpovědné podnikání v chemii je český název pro celosvětovou jedinečnou dobrovolnou iniciativu chemického průmyslu Responsible Care. Responsible Care vzniklo v roce 1985 v Kanadě. 

Svaz chemického průmyslu České republiky se k plnění principů celosvětové iniciativy Responsible Care přihlásil již v roce 1994. Plnění principů Responsible Care probíhá pravidelně v součinnosti s odborovou organizací ECHO. 

V ČR se k realizaci programu přihlásilo již 81 členských organizací SCHP ČR a jeho kolektivních členů Asociace výrobců nátěrových hmot ČR (AVNH), České asociace čisticích stanic (CACS) a Svazu chemických obchodníků a distributorů ČR (SCHOD).

48 členských společností SCHP ČR získalo právo užívat logo Responsible Care a 7 nevýrobních společností je zapsáno do Seznamu partnerů Responsible Care. Od roku 2006 uděluje představenstvo SCHP ČR Cenu udržitelného rozvoje SCHP ČR, která má aktuálně 15 laureátů.

V konferenčním bloku nazvaném 25 let a co dál shrnul Ladislav Špaček, Responsible Care manažer SCHP ČR, co je aktuálně považováno u zmíněného tématu za podstatné:

  • SCHP ČR dnes patří k jedné z nejzkušenějších asociací v oblasti Responsible Care,
  • Program Odpovědné podnikání v chemii je stále živý a přitažlivý i pro nové členské organizace SCHP ČR. Je vnímán veřejností jako potvrzení odpovědného podnikání v odvětví chemického průmyslu,
  • Implementace projektu Cefic Responsible Care Rejuvenation,
  • Užší spolupráce zemí V4, využití V4 fondu,
  • Ze SCHP ČR se zatím zapojilo 75,3 % členů, ze SCHOD ČR a CACS všichni členové a z AVNH pouze Colorlak,
  • Právo užívat logo RC má aktuálně již 56 členských organizací ve výrobě, distribuci i v nevýrobní sféře,
  • Prezentace 25. výročí TRINS.

Pro úplnost uveďme, že na konferenci v úvodu vystoupili se svými příspěvky Ivan Souček (ředitel SCHP ČR), Jiří Vrablec (místopředseda Odborového sdružení ECHO), Pavlína Kulhánková (MPO), Karel Bláha (MŽP) a Karel Kovařík s Milošem Rybičkou (SFŽP).

V části nazvané Výroba a péče o výrobek, moderované Pavlem Žákem (Spolchemie, místopředseda výboru HSE SCHP ČR), přednášeli Pavel Jursík (Alchimica, prezident SCHOD ČR), David Pinka (SCHOD ČR, EFTCO, člen představenstva SCHP ČR) a Zuzana Svobodová (BorsodChemMCHZ, osobnost 25 let RC v ČR).

Blok Dorost pro chemii, věnovaný chemickému vzdělávání, moderoval Jiří Zajíček (ředitel MSŠCH, člen představenstva SCHP ČR). Panelisty byli Kateřina Buřívalová (LZ Draslovka Kolín), Tomáš Kudrna (Lach-Ner), Jan Ptáček (SPŠCH Pardubice) a Ondřej Dammer (Zentiva). 

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP