1/2024

Zero waste: Káva by mohla nahradit palmový olej

| autor: Hana Tomášková, Komunální ekologie0

Zero waste: Káva by mohla nahradit palmový olej

Lógr a jeho využití

Kávový olej by mohl nahradit například často používaný palmový olej. Ten má podle upozornění ekologů přímý vliv na ničení deštných pralesů. Výrobci jsou proto nuceni nacházet alternativní zdroje. Složení oleje pocházejícího z kávového odpadu je prý stejné jako u palmového oleje.

Dva muži ze Skotska chtějí postavit své podnikání na využívání oleje z kávových zbytků

Skotové Scott Kennedy a Fergus Moore přišli s nápadem na využívání kávových sedlin během studentských dob, kdy pracovali v kavárnách. Zjistili, že jim zůstává velké množství nevyužívaných zbytků z vypité kávy. Podle F. Moora 60 % odpadu v kavárně tvoří právě káva. „Ve Skotsku to znamená zhruba 40 tisíc tun odpadu ročně, v celé Velké Británii více než půl milionu tun. Kromě toho je kávová sedlina tak těžká, že i samotné náklady na likvidaci odpadu jsou příliš vysoké," řekl pro BBC.

kava.jpg

Kávový olej a jeho využití

Společnost Revive Eco chce využít extrakce oleje. Ten může najít pestré využití v mnoha odvětvích jako jsou farmacie, potravinářský a nápojový průmysl, kosmetika či nejrůznější výrobky pro domácnosti. Firma v současnosti vyvíjí proces na získávání a čištění takového oleje. Při vývoji procesu spolupracuje s několika výzkumnými institucemi v Evropě.

Granty

Revive Eco má k dispozici 235 tisíc liber od agentury Zero Waste Scotland, kterou podporuje vláda a EU. Společnost se uchází také o další grantové finanční zdroje. Nejbližším cílem je spuštění provozu v Glasgow v příštím roce a později případné rozšíření prostřednictvím franšíz do dalších velkých měst ve světě.

„Ve Velké Británii se denně vypije 55 milionů šálků kávy, to znamená více než půl milionu tun vyhozených kávových sedlin. Snažíme se radikálně změnit myšlení a ukázat, že tento materiál může mít velkou hodnotu i po svém hlavním využití," uvádí společnost na své internetové stránce. Zhruba 90 % z celkového množství kávového odpadu ve Velké Británii končí na skládkách nebo ve spalovně. 

Zdroj: Revive Eco, BBC

Článek byl s laskavým svolením převzat z deníku Komunální ekologie.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP