1/2024

Zelená střecha Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň získala cenu veřejnosti a především ochlazuje v horkých dnech

| autor: Skanska0

Zelená střecha Onkologického pavilonu Fakultní nemocnice Plzeň získala cenu veřejnosti a především

Střecha, která nabízí 5 600 m2 zeleně přímo na střeše nemocnice, ochlazuje okolí a skýtá zajímavý prostor pro odpočinek. Projekt realizovaný společností Skanska navíc získal cenu veřejnosti v soutěži Zelené střechy.

Projekt je víceúrovňovou zelenou střechou, která se skládá celkem ze tří částí. Největší plochu pokrývá střecha v úrovni prvního nadzemního podlaží, která je určená k pobytu či procházce. Kromě možnosti relaxace je výhodou zelené střechy především schopnost udržet v budově příjemnou teplotu i v horkých letních dnech.

„Na snižování teploty se podepisuje především schopnost rostlin udržovat ve svém vegetačním pásu přibližně stejné podmínky po celý rok a snižují tak výkyvy teplot. I v horkých dnech, jako jsou tyto, tak v zelených budovách bývá mnohem snesitelněji,“ říká Karel Fronk, vedoucí oddělení udržitelného rozvoje společnosti Skanska.

%pst%

Výhody zelené střechy však nekončí u schopnosti regulovat teplotu v budově. Díky zelené střeše se prodlužuje životnost hydroizolace budovy, jelikož vegetace chrání střechu před UV zářením, mechanickým poškozením a díky schopnosti zadržovat srážkovou vodu, není potřeba se o ní v kombinaci s vhodnými rostlinami víceméně starat.

„Díky zeleným střechám získávají majitelé klidnou zahradu i v samotném centru města. Zelená střecha zlepšuje náladu, snižuje účty za energie, zvyšuje hodnotu domu a také snižuje hlučnost a možnost vzniku požáru,“ dodává Fronk.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA