Reklama

11. 11. 2019  |  Publicistika  |  Autor: Petr Jarolímek

Vsetín odmítl výstavbu ZEVO v navrhované lokalitě

V minulém týdnu město Vsetín odmítlo, aby navrhované Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO) bylo postaveno v místě současné plynové kotelny. Vyjádření zúčastněných stran k celé záležitosti vám nyní přinášíme.

Za vedení města Vsetín se vyjádřil jeho starosta Jiří Růžička: „Lokalitu Ohrada nepovažujeme pro výstavbu spalovny za vhodnou. Tato zařízení můžou mít určitá ekologická rizika, z tohoto důvodu jsme proti tomu, aby spalovnu investor stavěl právě v Luhu.” Dodal, že zastupitelstvo se rozhodlo respektovat návrh usnesení, které mu předložila městská rada a které bylo přijato koncem října.

Michal Chmela, předseda představenstva společnosti Zásobování teplem Vsetín, která výstavbu ZEVO připravovala, pak vydal toto oficiální stanovisko: „Je nám líto, že zastupitelstvo Vsetína nesouhlasí s výstavbou Zařízení na energetické využití odpadů ve vsetínské lokalitě Ohrada a nepočkalo na výsledky projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí.

Rozhodnutí zastupitelstva však respektujeme a přípravu výstavby ukončíme po skončení procesu EIA, tedy po projednávání vlivu tohoto zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví. Partnerská spolupráce s městy a obcemi, kde společnosti ze skupiny MVV Energie CZ, včetně naší společnosti ZTV, působí, je důležitější než jednotlivé investiční projekty.“

Krajský úřad Zlínského kraje, který má proces EIA na starosti, očekává výsledky koncem tohoto roku.

Zuzana Hernandez, projektová manažerka a analytička skupiny MVV Energie CZ a.s., stávající situaci komentuje takto: „Z pohledu ZTV je projektu škoda, protože díky napojení ZEVO do stávající teplárenské soustavy by ZTV získalo vedle zemního plynu další zdroj energie, díky kterému by snížilo závislost ceny tepla pro zákazníky na růstu ceny plynu a emisních povolenek. Zapojení ZEVO do soustavy by tedy umožnilo nabízet odběratelům tepla v budoucnu lepší ceny. ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372