1/2024

Začátek roku potvrzuje, že rok 2020 bude pro průmysl obtížný

| autor: SP ČR0

Začátek roku potvrzuje, že rok 2020 bude pro průmysl obtížný

„První čísla roku 2020 ukazují, že letošek bude pro firmy obtížný. Již více než rok můžeme pozorovat postupné zpomalování růstu a závěr roku 2019 to v oblasti průmyslu potvrdil,“ říká Bohuslav Čížek, ředitel Sekce hospodářské politiky a hlavní ekonom Svazu průmyslu a dopravy.

Například lednové údaje o průmyslové produkci ukazují, že oproti loňskému lednu došlo k poklesu o 1,4 %, meziměsíčně byl mírný růst o 1,1 %. Firmy vešly do roku 2020 v dobré kondici, což vyplývá nejen z našeho šetření za 4. čtvrtletí, které provádíme společně s ČNB, ale i z dat ČSÚ k lednovému meziročnímu růstu domácích tržeb z průmyslové činnosti (+2,9 %) a též z hodnoty nových tuzemských zakázek (+0,6 %). Tržby i zakázky ze zahraničí naopak mírně klesaly.

„Momentálně ale firmy ohrožuje riziko nového typu koronaviru a s ním spojená opatření přijatá proti jeho šíření. Z našeho průzkumu mezi 350 firmami vyplývá, že třetina podniků má kvůli tomu zaměstnance v karanténě. Další podniky se už potýkají nebo brzy začnou potýkat s nedostatkem součástek či surovin a musí řešit problémy s logistikou,“ upozorňuje Bohuslav Čížek.

Podrobnější informace k aktuálním dopadům šíření koronaviru na průmysl zjistíte z průzkumu, který připravil Svaz průmyslu.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP