1/2024

Z Mnichova do Ostravy čistě. eRallye ukázala, že i v Česku mohou jezdit elektromobily na dlouhé vzdálenosti

| autor: TZ MŽP ČR0

Z Mnichova do Ostravy čistě. eRallye ukázala, že i v Česku mohou jezdit elektromobily na dlouhé vz

Kolona elektromobilů vyrážela okolo osmé ráno z Mnichova, přes poledne se zastavila v Písku a odpoledne dorazila do sídla českého Ministerstva životního prostředí. Zde se účastníci dozvěděli o novinkách ve využívání alternativních pohonů pro dopravu jak v Česku, tak Německu.

Druhý den se účastníci závodu vydali z Prahy přes Brno, kde se s nimi setkal ministr životního prostředí Richard Brabec. Odpoledne byla jízda zakončena v historickém areálu Trojhalí Karolina v Ostravě za účasti primátora Macury a hejtmana Moravskoslezského kraje Vondráka. Během jízdy poskytli patroni závodu bezplatné dobíjení.

Elektromobilita pro čisté ovzduší

Využívání elektrických motorů v dopravě přináší celou řadu pozitivních dopadů na životní prostředí, zejména ve městech: nulovou hlukovou zátěž, zlepšení kvality ovzduší a nulové lokální emise CO2.

V současnosti se po silnicích v Česku prohání přes 2000 vozů poháněných elektrickým proudem, které mohou využít více než 400 dobíjecích stanic.

Pro rozvoj širšího využívání elektromobilů je důležité, že cena elektromobilů postupně klesá, zejména díky snižování ceny baterií, pásové výrobě elektromobilů anebo např. díky vstupu nových startupových firem do tohoto odvětví.

Využívání elektromobilů dlouhodobě podporuje také stát. Své dotační programy na nákup nebo budování infrastruktury vypisuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo dopravy i Ministerstvo životního prostředí.

To podporuje zejména nákup vozidel s nízkoemisními motory pro obce a kraje, například na pořízení elektromobilu může radnice dostat až 250 tisíc korun. V letošní výzvě, kde bylo k dispozici 100 milionů korun, požádaly obce a kraje o příspěvek na více než 250 nových elektromobilů. Do konce roku 2018 MŽP plánuje vyhlásit v pořadí již 3. výzvu pro obce a kraje.

Podpora vozidel na alternativní pohony je jednou z dlouhodobých aktivit MŽP v oblasti čisté mobility. Osvěta se i dotační výzvy snaží snížit stále rostoucí emise z dopravy, které jsou velkým problémem zejména ve velkých městech.

Další informace k soutěži najdete na stránkách eRallye.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA