Reklama

24. 2. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Solární asociace

Vývoj evropského solárního trhu v 3. čtvrletí 2016

Nově zveřejněná data organizace SolarPower Europe za třetí čtvrtletí loňského roku ukazují meziroční pokles nově instalované kapacity fotovoltaických elektráren. Na vině je především vývoj ve Velké Británii.

V měsících červenci až září roku 2016 bylo nově nainstalováno 1,56 GW výkonu. To znamená 10% pokles oproti stejnému období roku 2015. Za prvních 9 měsíců roku byly zprovozněny elektrárny o výkonu 5,3 GW, což znamená dokonce 18% pokles.

Hlavním důvodem je propad aktivity investorů ve Velké Británii po razantním snížení výkupních cen pro maloodběratele a ukončení programů podpory velkých instalací v prvním čtvrtletí. Zatímco v roce 2015 bylo na ostrovech instalováno 4,1 GW, za první tři čtvrtiny roku 2016 to bylo už jen pouhých 1,5 GW, z toho většina právě hned v prvním čtvrtletí.

Tento pokles nebyl vyvážen ani nárůstem instalací v některých dalších evropských zemích. Navíc je obtížné predikovat vývoj v jedné z nejslibněji rostoucích oblastí - v Turecku. Na vině je tamní nestabilní politická situace a silné protekcionistické tendence.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372