1/2024

Většinu nových zdrojů elektřiny by letos v USA měly tvořit OZE, zbytek plyn

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Většinu nových zdrojů elektřiny by letos v USA měly tvořit OZE, zbytek plyn

Kromě zprovoznění nových zdrojů má rovněž dojít k ukončení provozu starých elektráren o výkonu 8 GW, z nichž více než polovinu tvoří uhelné zdroje.

Podle posledních dat americké vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) by v USA měly být v letošním roce zprovozněny nové zdroje elektrické energie o výkonu 23,7 GW, z čehož bezmála polovinu (46 %) mají tvořit větrné elektrárny a necelou pětinu (18 %) elektrárny solární.

Obnovitelné zdroje by tak z hlediska výkonu měly tvořit skoro dvě třetiny nových zdrojů, zbylou část poté pokryjí plynové elektrárny.

Predpokladane-nove-a-vyrazene-zdroje-elektricke-energie-v-USA-v-roce-2019.png

V letošním roce mají být v USA připojeny do sítě především obnovitelné zdroje a plynové elektrárny. Naopak by mělo dojít k vyřazení starých uhelných, plynových a jaderných elektráren. Zdroj: EIA

V případě větrných elektráren by dle EIA mělo být letos zprovozněno 10,9 GW výkonu, kdy většina z tohoto výkonu by měla být do sítě připojena až ke konci roku.

Většina větrných elektráren má být tradičně postavena v Texasu a na středozápadě, konkrétně ve státech Iowa a Illinois, tedy v oblastech, které nabízí nejvhodnější podmínky pro výrobu elektrické energie z větru.

Podobně jako u větrných elektráren je i výstavba fotovoltaických elektráren soustředěna především do několika málo států, a to do Texasu, Kalifornie a Severní Karoliny, ve kterých by měla vyrůst více než polovina z 4,3 GW takzvaných utility-scale solárních elektráren, tedy velkých elektráren o výkonu vyšším než 1 MW.

Kromě tohoto výkonu EIA očekává další téměř 4 GW nového výkonu v menších, decentralizovaných fotovoltaických elektrárnách, ať už pozemních či střešních.

Rozlozeni-novych-a-uzavrenych-elektraren-v-USA-v-roce-2019.png

Většina nových větrných a solárních elektráren vyroste na jihu a středozápadě země, plynové elektrárny naopak podél východního pobřeží. Zdroj: EIA

Zbylou část nového výkonu by dle EIA měly letos tvořit zejména zdroje spalující zemní plyn, přičemž 6,1 GW výkonu mají tvořit paroplynové elektrárny a 1,4 GW výkonu zdroje pouze se spalovací turbínou. Většina z těchto elektráren by měla být zprovozněna do začátku léta, kdy je poptávka po elektřině v USA obvykle nejvyšší.

Nové zdroje nahrazují uhlí, plyn a jádro

Podle EIA by letos měl být ukončen provoz starých zdrojů o celkovém výkonu 8,3 GW, z nichž většinu tvoří elektrárny uhelné (53 %), plynové (27 %) a dvě jaderné (18 %).

V případě uhelných elektráren by k vyřazení většiny výkonu mělo dojít až ke konci roku. Letos by tak měly být z provozu vyřazeny uhelné elektrárny o výkonu 4,5 GW, tedy výrazně méně oproti předpokládaným 13,7 GW za rok 2018.

V letošním roce rovněž ukončí provoz dvě americké jaderné elektrárny o celkovém výkonu 1,5 GW. Konkrétně se jedná o jadernou elektrárnu Pilgrim, jež má ukončit provoz v květnu, a poslední blok elektrárny Three Mile Island, který má být uzavřen v září.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA