1/2024

Veolia: Příklady projektů k omezování emisí skleníkových plynů

| autor: Naše voda. Informační portál o vodě0

Veolia: Příklady projektů k omezování emisí skleníkových plynů

Centrála Veolia zveřejnila několik modelových příkladů.

Renault Tanger: nulové emise uhlíku a žádný kapalný odpad – dva počiny pro průmysl

Veolia zavedla v závodu společnosti Renault v marockém Tangeru dvě novátorská řešení s cílem poskytnout světu příklad pro boj s globálním oteplováním.

Vytápění závodu pokrývá ze 100 % kotel na biomasu, který spaluje olivové výlisky. Kotelna nevypouští do atmosféry žádný oxid uhličitý.

Navíc díky recyklaci vody v uzavřeném cyklu se v závodu podařilo o polovinu snížit spotřebu vody na jeden vyrobený vůz. V oblasti, kde je vody nedostatek, se jedná o zásadní počin.

CO2: závod Renault v Tangeru je první uhlíkově neutrální závod na výrobu automobilů na světě – každoročně ušetří 135 000 tun CO2, které by se jinak dostaly do atmosféry.

Volkswagen Poznaň: odpadní teplo ze slévárny vytápí město

Koncern Volkswagen se na Veolii obrátil s žádostí o pomoc při snižování energetické stopy své továrny v polské Poznani. Skupina vyvinula inovativní řešení pro využití energie, která se uvolňuje v místní slévárně.

Toto „odpadní“ teplo uvolňované během výrobního procesu se zachycuje a dodává přímo do městské sítě centrálního zásobování teplem, jejímž prostřednictvím vytápí 30 budov. Závod se tak stal příkladem energetické a ekologické účinnosti.

1 000 tun ročně: emise CO2, které závod Volkswagen v Poznani ušetří díky řešení zavedenému Veolií.

Le Mans Métropole: když se odpad stává zdrojem

Veolia pomáhá městské aglomeraci Le Mans Métropole při realizaci její politiky energetické transformace. Závod na energetické zpracování odpadu Syner’Val přeměňuje 97 % komunálního odpadu vytvářeného 400 000 obyvateli města na energii.

Závod celkově produkuje takové množství energie, které odpovídá roční spotřebě elektřiny 3 500 domácností, a do 18 000 domácností dodává obnovitelnou energii (ve formě vytápění a teplé vody).

Řešení přispívá k boji proti klimatickým změnám tak, že eliminuje emise v objemu 46 000 tun CO2 ročně.

46 000 tun: emise CO2, které každý rok ušetří závod Syner’Val – stejné množství emisí vyprodukuje za stejnou dobu 8 500 automobilů.

Zdroj: nase-voda.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP