Reklama

25. 8. 2017  |  Aktuality  |  Autor: Solární asociace

V Jižních Čechách vzniká největší tuzemský bateriový systém

Bateriový akumulační systém SIESTORAGE o kapacitě 1 MWh bude nainstalován v areálu rozvodny 110/22 kV Mydlovary v Jihočeském kraji, nedaleko Hluboké nad Vltavou.

K realizaci projektu pomohla dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), programu Nízkouhlíkové technologie. Uvedení do plného provozu je plánováno do 30. listopadu letošního roku.

Investorem je společnost E.ON. Ta projekt považuje za pilotní program, který ověří schopnost systému kompenzovat odchylky obchodníka s elektrickou energií. Jak už napovídá název SIESTORAGE, dodavatelem tohoto řešení je Siemens.

Systém je dodáván ve dvou kontejnerech - v prvním je umístěn rozvaděč 22 kV a transformátor 1250 kVA, v druhém jsou už samotné Li-ion baterie a další nezbytné prvky systému. Kontejnerové řešení redukuje náklady na stavební část a minimalizuje montážní práce. Systém je modulární a E.ON uvažuje, že akumulaci v Mydlovarech postupně rozšíří až na kapacitu 10 MWh.

Provoz pilotní jednotky by měl prokázat, že bateriová akumulace je pro elektroenergetiku jednoznačným přínosem. Dnes už je nedílnou součástí konceptu chytrých sítí (Smart Grids) a chytrých měst (Smart Cities).

Protože SIESTORAGE dovede obnovit dodávky elektrické energie nezávisle na ostatních zdrojích elektrické energie, může významně přispět ke zvýšení nezávislosti dodávek v lokálních či autonomních sítích a přispět k vyšší spolehlivosti elektrické sítě právě ve městech. Nutnou podmínkou pro další rozšíření těchto systémů je ale také pevné a jednoznačné podchycení akumulace v legislativě.

© Průmyslová ekologie, s.r o. Autorská práva jsou vyhrazena a vykonává je vydavatel

ZPĚT NA SEZNAM

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372