1/2024

V Jižních Čechách vzniká největší tuzemský bateriový systém

| autor: Solární asociace0

V Jižních Čechách vzniká největší tuzemský bateriový systém

K realizaci projektu pomohla dotace z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), programu Nízkouhlíkové technologie. Uvedení do plného provozu je plánováno do 30. listopadu letošního roku.

Investorem je společnost E.ON. Ta projekt považuje za pilotní program, který ověří schopnost systému kompenzovat odchylky obchodníka s elektrickou energií. Jak už napovídá název SIESTORAGE, dodavatelem tohoto řešení je Siemens.

Systém je dodáván ve dvou kontejnerech - v prvním je umístěn rozvaděč 22 kV a transformátor 1250 kVA, v druhém jsou už samotné Li-ion baterie a další nezbytné prvky systému. Kontejnerové řešení redukuje náklady na stavební část a minimalizuje montážní práce. Systém je modulární a E.ON uvažuje, že akumulaci v Mydlovarech postupně rozšíří až na kapacitu 10 MWh.

Provoz pilotní jednotky by měl prokázat, že bateriová akumulace je pro elektroenergetiku jednoznačným přínosem. Dnes už je nedílnou součástí konceptu chytrých sítí (Smart Grids) a chytrých měst (Smart Cities).

Protože SIESTORAGE dovede obnovit dodávky elektrické energie nezávisle na ostatních zdrojích elektrické energie, může významně přispět ke zvýšení nezávislosti dodávek v lokálních či autonomních sítích a přispět k vyšší spolehlivosti elektrické sítě právě ve městech. Nutnou podmínkou pro další rozšíření těchto systémů je ale také pevné a jednoznačné podchycení akumulace v legislativě.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP