1/2024

Umíme žít bez odpadů?

| autor: Tisková zpráva Recyklohraní0

Umíme žít bez odpadů?

Jeho součástí jsou semináře pro pedagogy a další pracovníky mateřských, základních a středních škol. Budou se při nich školit, jak atraktivním způsobem začleňovat téma předcházení vzniku odpadů do výuky. 

Aby zaujali i nejmenší děti, zapojí také příběhy ze známých pohádek – O Budulínkovi, Červené Karkulce nebo Třech bratrech. Do konce roku semináře proběhnou ve všech 14 krajích republiky.

Semináře jsou organizovány za finanční podpory Státního fondu životního prostředí ČR. Cílem je vést žáky a studenty k tomu, aby už od dětství uvažovali o rozumné spotřebě, o alternativních materiálových i energetických zdrojích a minimalizaci odpadů.

„V rámci Recyklohraní se snažíme pomáhat školám ve vzdělávání k ochraně životního prostředí. Dosud jsme se soustředili zejména na to, jak mohou děti přispět k „uklízení světa“ prostřednictvím třídění a recyklace odpadů. Nyní se blížíme na začátek celého problému. Tedy že nestačí odpady jen třídit, lepší je zbytečně je netvořit, omezit jejich produkci,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní o.p.s.

Ekovýchova má smysl už od školky, děti pak mění návyky v rodinách

Už děti v mateřských školách jsou na téma ochrany přírody citlivé. Stačí je upozornit na souvislosti, nabídnout možnosti a nadšeně se zapojují do diskuse a her. Ukazuje se, že děti, které se o šetrném vztahu k přírodě učí ve škole, pak pomáhají svým nadšením pozměnit i návyky v rodinách.

V rámci přípravy nového dílu výukového materiálu „EKOABECEDA“ s podtitulem „Umíme žít bez odpadů?“ již proběhly pilotní výukové hodiny. Zapojení pohádkových příběhů do ekologické výchovy se dětem líbilo.

Důležitá je však forma výuky,“ říká Hana Ansorgová z Recyklohraní a dodává: „I takové téma, jako je předcházení vzniku odpadů je možné skloubit s pohádkami. My jsme známé pohádkové příběhy obohatili a například okolo Budulínka odvíjíme vyprávění o obalech, Červená Karkulka nás zase provází tématem spotřeba potravin a jejich plýtvání.“

Klíčovými body programu seminářů jsou praktické ukázky práce s novým dílem EKOABECEDY s podtitulem Umíme žít bez odpadů? Jedná se o výukové materiály a scénáře pro vyučovací hodiny, projektové dny či volnočasové aktivity. Materiály pro práci učitelů jsou připraveny v 5ti tématech pro 4 věkové kategorie od mateřských až po střední školy.

Semináře jsou zdarma, ale je třeba se hlásit včas

Semináře nejsou zpoplatněny a každý z účastníků získá navíc zdarma pro svou školu jeden kompletní výtisk výukového materiálu EKOABECEDA – Umíme žít bez odpadů? Kapacita seminářů je však omezena a je třeba se včas přihlásit na www.recyklohrani.cz. Zde také najdete termíny a místa konání všech seminářů.

Certifikát pro učitele, kteří umí nadchnout žáky a studenty

Pedagogové, kteří se zajímají o ekologii a umí pro ni nadchnout své žáky, mají letos šanci získat certifikát EKOUČITEL ROKU. Přihlásit se mohou nejen učitelé ze škol, ale také pedagogové volného času a pracovníci z dětských či mateřských center.

Certifikát EKOUČITEL 2017/18 získá každý pedagog, který splní podmínky programu pro jeho udělení. Čtyřicet nejaktivnějších pedagogů bude navíc zařazeno do internetového hlasování a jeho vítěz obdrží finanční podporu na školní výlet své třídy v hodnotě 20 000 korun.

Zapojení a interakce s pedagogy vede ke sdílení dobré praxe, zajímavých projektů a zkušeností z výuky ekologické výchovy. Zároveň vzniká veřejně dostupná databáze, která nabízí inspiraci a doporučení pro tvořivou a zábavnou ekologickou výchovu na různých stupních škol,“ dodává Hana Ansorgová z Recyklohraní.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling