1/2024

Ukončíme konečně skládkování v roce 2024 nebo budeme termín prodlužovat do nekonečna?

| autor: Martina Jandusová0

Ukončíme konečně skládkování v roce 2024 nebo budeme termín prodlužovat do nekonečna?

Odbornou konferenci slavnostně zahájili zástupci veřejné správy, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, a města Olomouc. Náměstek pro ministra životního prostředí, Vladimír Mana, připomněl, že v minulém týdnu byl do mezirezortního připomínkového řízení vypuštěn balíček zákonů o odpadech. Nové zákony by měli odstartovat to, že se v českém odpadovém hospodářství konečně začne něco dít,“ uvedl Vladimír Mana.

Ačkoliv se zákony připravovaly poměrně dlouho, je ministerstvo nakonec rádo, že v loňském roce zákony neprošly legislativní radou vlády. Letos totiž vstoupil v platnost evropský balíček odpadového hospodářství a ministerstvo mělo možnost zapracovat do nových českých zákonů úpravy evropských předpisů,“ vysvětlil náměstek a dodal: „Věřím, že Ministerstvo životního prostředí na balíček úspěšně naváže.“

Podle náměstka by nová česká odpadová legislativa měla zajistit to, že se Česko vypořádá s „nešťastně“ vysokou mírou skládkování a podnikatelská sféra bude mít jasno v tom, kam se bude odpadového hospodářství ubírat.

„Přimlouvám se za dodržení konce roku skládkování, v jiném případě by to znamenalo znevažování zákonů a těch, kteří se na rok 2024 připravovali,“ zareagoval na projev náměstka Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a moderátor akce. „Odklad je velmi nešťastný,“ dodal.

Náměstek primátora města Olomouc, Pavel Hekela, zodpověděl otázky, které v minulosti padali, tedy co město dělalo v uplynulých deseti letech. „To, že jsme tady, znamená, že o toto téma máme velký zájem, protože i laici si uvědomují, že problém s odpady je nutné vyřešit,“ řekl Hekela a dodal: Jinak nás to dožene.“

Úvodní přivítání zakončil moderátor, Pavel Bartoš a připomněl plénu, že odpadové hospodářství není uzavřená disciplína. „Týká se mnoha dalších věcí a odpadové hospodářství musí být s nimi v souladu. A ne, že odpady budou cestovat jen do popelnice a poté na skládku.“ Součástí celého procesu je i energetika a energie. Bez energie se nic točit nebude, k čemuž patří i to, že bude možné vyrábět ze zdrojů, které jsou jinak nevyužitelné,“ dodal Bartoš.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP