1/2024

Uherské Hradiště: Město rozmístí nádoby na sběr oleje a tuku z domácností

| autor: mesto-uh.cz0

Uherské Hradiště: Město rozmístí nádoby na sběr oleje a tuku z domácností

Pro své obyvatele instaluje radnice napříč městem 26 speciálních zelených nádob o objemu 240 litrů s informačním polepem a s vrchním otvorem pro vhazování uzavřených PET lahví.

„Instalací sběrných nádob na oleje chceme docílit snížení množství olejů, které lidé vylévají do kanalizace, případně vyhazují do kontejneru na komunální odpad,“ sdělil místostarosta města Čestmír Bouda.

Neorganizované vyhození tuků a olejů výrazně znečišťuje životní prostředí, především odpadní potrubí a systém kanalizace. Snahou celého projektu je ochrana životního prostředí a veřejného i soukromého majetku před zbytečnou a nákladnou údržbou odpadních systémů. 

Do speciálních separačních zelených nádob se olej či tuk ukládá v uzavřených plastových obalech, například v uzavřených PET lahvích, poté je ekologicky likvidován.

Pro ukládání nejsou příliš vhodné původní PET obaly od oleje, protože jejich uzávěry dobře netěsní, nejlépe je olej vyhazovat například v PET lahvích od minerálky se šroubovacím uzávěrem.

Separační nádoby slouží výhradně k ukládání potravinářských olejů a tuků. „Není možné do nich vhazovat třeba použité motorové oleje a podobně,“ upozornil místostarosta Bouda.

Nádoby budou umístěny na začátku měsíce ledna 2019 ve všech městských částech, přesné lokality budou k nalezení v aplikaci GIS na webových stránkách města, konkrétně v pasportu odpadového hospodářství.

Uherské Hradiště bude prvním městem ve své kategorii ve Zlínském kraji, kde se sběr použitého oleje z domácností uskuteční. Město Uherské Hradiště patří v oblasti odpadového hospodářství mezi krajské lídry.

„Ve třídění odpadů Uherské Hradiště tradičně obhajuje první příčky v celém kraji, v tomto směru máme být na co hrdí. Smlouvu na sběr olejů máme zatím na rok, pak projekt vyhodnotíme. Věřím, že úspěšně, což by vedlo k jeho pokračování,“ vyslovil se starosta města Stanislav Blaha.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP