2/2023

TS ČR přivítalo schválení nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energie

| autor: Tisková zpráva TS ČR0

TS ČR přivítalo schválení nařízení vlády o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů energi

Vláda svým nařízením potvrdila, že právo na podporu vzniklo oprávněnému subjektu účinností zákona od data, kdy splnil podmínky pro získání podpory.

Vzhledem k tomu, že vyplácení podpory bylo v některých případech kvůli chybějící notifikaci podpory u Evropské komise zahájeno opožděně nebo bylo později přerušeno, umožní přijetí nařízení vlády operátorovi trhu zpětně vyplatit chybějící podporu na základě již vydaných cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu.

Vítáme dnešní rozhodnutí vlády jako krok, který pomůže řešit ekonomické problémy, do nichž se řada provozovatelů kogeneračních výroben elektřiny nedostala vlastní vinou, a alespoň částečně stabilizuje značně pošramocenou důvěru investorů,“ uvedl v reakci předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek.

České republice se do současné doby podařilo notifikovat podporu výroby elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) ve výrobnách uvedených do provozu od 1. ledna 2016.

Notifikaci podpory pro výrobny elektřiny z vysokoúčinné KVET uvedené do provozu od 1. ledna 2013 do 31. prosince 2015 se však, bohužel, zatím dokončit nepodařilo a těmto výrobnám není od 1 ledna 2017 podpora vyplácena.

Věříme, že se podaří urychleně dotáhnout do konce i poslední chybějící notifikaci v oblasti podporovaných zdrojů energie a tato kauza bude konečně za námi,“ uvedl ředitel výkonného pracoviště Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Nařízení vlády se vztahuje i na případ poslední chybějící notifikace podpory a výrobci elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla ve výrobnách uvedených do provozu v letech 2013 až 2015 by tak měli získat podporu alespoň dodatečně poté, co její poskytování schválí Evropská komise.

V případech, kdy bylo rozhodnutí Komise vydáno a hodnoty o množství elektřiny nebo tepla byly předány přede dnem nabytí účinnosti nařízení vlády, má operátor trhu vyplatit podporu do 120 dnů ode dne jeho nabytí účinnosti.

Nařízení vlády nabyde účinnosti 15. dnem po jeho vyhlášení ve Sbírce zákonů. Provozovatelé kogeneračních výroben elektřiny uvedených do provozu od 1. ledna 2016 by se tudíž měli dočkat doplacení chybějící podpory ještě do konce letošního roku.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP