Reklama

31. 5. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Pavel Mohrmann

Třeboň hostila Sanační technologie

Ve dnech od 18. do 20. května proběhl v jihočeské Třeboni již 19. ročník konference Sanační technologie. I přes to, že souběžně probíhaly další dvě velké akce týkající se odpadů a chemických látek, přihlásilo se téměř 170 účastníků.

Sanací ubylo

Konference se zaměřila především na stávající problémy, které jsou spojené se snížením finančních prostředků v operačním programu, národním programu a striktnímu přístupu Evropské unie k soukromým subjektům působícím v tomto oboru.

Je nesporným faktem, že sanací ubylo. Ne proto, že by snad všechny zátěže již byly sanovány, ale především proto, že kriteria výběrových řízení jsou opravdu obtížně splnitelná, objem finančních prostředků je nedostatečný a konkurenční prostředí je velmi tvrdé. 

O problémech s objemem finančních prostředků se zmínil ve svém úvodním slovu Karel Bláha, ředitel odboru environmentálních rizik a ekologických škod MŽP. „Alokace finančních prostředků je třikrát nižší než v minulosti a přístup Evropské unie k soukromým sanačním firmám je, dalo by se říci, velmi strohý,” řekl Karel Bláha. 

Se současnou situací v tomto oboru na Slovensku seznámila plénum paní Vlasta Jánová z odboru geologie slovenského Ministerstva životního prostředí. Upozornila na změnu ve vedení ministerstva a také si posteskla, že v době, kdy Slováci začali řešit rizika starých ekologických zátěží, probíhal již desátý ročník této konference.

Předávání výsledků výzkumů a projektů

Další přednášky se věnovaly především novým a zajímavým postupům konkretních sanací. Tým Jana Němečka, ENACON, s.r.o., představil automatizovaný cirkulační systém sanace podzemních vod. Tento systém byl testován na lokalitě znečištěné chlorovanými etheny. Na této lokalitě byla v minulosti již sanace in-situ, proto byl kontaminant v podzemní vodě v širokém rozmezí od úrovně pod mezí laboratorní stanovitelnosti až po úroveň v řádu vyšších tisíců µg ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372