1/2024

Technologie MORE-CONNECT se připravuje k uvedení na trh

| autor: UCEEB ČVUT0

Technologie MORE-CONNECT se připravuje k uvedení na trh

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT nyní chystá k uvedení na trh výsledky svého výzkumu v podobě systému multifunkčních panelů pro sanace fasád a střech.

V rámci projektu MORE-CONNECT jsme pod vedením Antonína Lupíška vyvinuli modulární systém prefabrikovaných dílců, jejichž prototypy pak ve svém závodě vyrobila firma RD Rýmařov.

Do jednotlivých prvků jsou integrovány nejrůznější technologie podle potřeby zákazníka. Může se jednat o rozvody vzduchotechniky, elektřiny a datových kabelů, nebo čidla a fotovoltaické panely.

Například zavedení vzduchotechniky do starších budov už proto nevyžaduje větší stavební zásahy do zdí, i když se s její instalací v původních projektech vůbec nepočítalo. To samozřejmě přináší významnou úsporu nákladů a zvyšuje komfort obyvatel přestavovaného domu i jeho okolí.

Přestavba je efektivnější rovněž díky výrobě panelů na automatizovaných linkách za použití běžných i high-tech materiálů, jsou-li potřeba na konkrétním objektu.

Velkou roli hraje také snadná montáž, kvůli níž není potřeba stavět lešení. Komplexní rekonstrukce typického bytového domu včetně sanace fasády, střešní krytiny a potřebných technologií (vzduchotechnika, vytápění aj.) pomocí systému MORE-CONNECT by proto měla trvat méně než dva týdny.

Budoucí uživatele potěší i široká nabídka individualizace vnějšího vzhledu budovy spolu s možností snadného nastavení parametrů konstrukce. Systém se navíc umí pomocí soustavy čidel sám ohlídat a prostřednictvím aplikace upozornit majitele na případné problémy.

Panely jsme v březnu 2018 namontovali na experimentální budovu na pozemku ČVUT UCEEB během jediného dne. Jejich použití umožnilo rychle a komplexně vyřešit zateplení, vytápění, vzduchotechniku i výrobu elektrické energie ze slunečního záření.

Následně jsme spustili dlouhodobé ověřování funkčnosti prostřednictvím nepřetržitého kontrolního měření, které potvrdilo dosažení požadované kvality vnitřního prostředí a nulového energetického standardu.

Systém MORE-CONNECT je chráněn užitným vzorem. Nyní hledáme pro jeho pilotní instalaci v reálném měřítku menší bytový dům určený k rekonstrukci. Rovněž se snažíme najít generálního partnera s dostatečným zázemím pro uvedení naší technologie na trh.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA