2/2023

Svaz chemického průmyslu ČR posílí oblast vzdělávání zaměstnanců

| autor: Petr Jarolímek0

Svaz chemického průmyslu ČR posílí oblast vzdělávání zaměstnanců

Valné hromadě SCHP ČR, konané dne 29.5. v kralupském Technoparku, předsedali jeho prezident Petr Cingr a ředitel Ivan Souček. Jako hosté v úvodu setkání vystoupili se stručnými projevy Dagmar Kuchtová, členka představenstva SP ČR, René Neděla, náměstek pro oblast energetiky MPO ČR a Karel Bláha, ředitel odboru environmentálních rizik a ekologických škod MŽP ČR.

Výroční zpráva představenstva o činnosti SCHP ČR za rok 2018 zahrnula oblasti vytváření podmínek pro hospodářskou činnost chemického průmyslu, činnost v zaměstnavatelské oblasti, image chemického průmyslu, činnost výborů, projekty s účastí SCHP ČR a Technologické platformy a zprávu o činnosti Reach Spectra.

V zaměstnavatelské oblasti je třeba vyzdvihnout sociální smír vevětšině podniků chemických oborů. Daří se nám komunikovat o podmínkách zaměstanců, aniž by to narušovalo plány zaměstnavatelů,” uvedl Petr Cingr. V oblasti image zajišťujeme a budeme v tom pokračovat, agendu Responsible Care. Tato aktivita je velmi prospěšná pro zajištění pozitivního vnímání odvětví při plnění závazků jednotlivými podniky z této agendyvyplývající,” dodal.

Novým projektem je projekt Vzdělávání v chemickém průmyslu 2019 – výzva 110, kde SCHP ČR uspěl v dotační výzvě a získal necelých 30 mil. Kč. Projekt se týká potřebného technického, IT, jazykového a dalšího vzdělávání nejen mladých, nýbrž i starších zaměstanců jednotlivých členských podniků.

DSC_0364.JPG

Ředitel SCHP ČR Ivan Souček seznámil s hlavními trendy, o nichž pojednává Ročenka 2018 o vývoji chemického průmyslu v ČR:

- ve hmotných jednotkách v posledních třech kvartálech klesá v Evropě chemická výroba, nikoli však zatím v tržbách

- Evropa je exportně stále přebytková, ČR nikoliv: z hlediska obchodní bilance je chemický průmysl deficitní - 152 mld. Kč

- výroba chemických specialit umožňuje Evropě vyvážet a být tudíž „přebytková” a současně zisková

- mírný nárůst tržeb v chemickém průmyslu ČR oproti r. 2018

- index přidané hodnoty v odvětví poklesl o 4 %, mzdy stouply o 8 % - trend, který není dlouhodobě udržitelný - kolektivní vyjednávání v letošním roce bude asi obtížné

Budeme kontinuálně pokračovat v naší činnost s cílem přinášet hodnotu pro naše členy. Soustředit se budeme na legislativní změny v oblasti odpadů, vody, EU ETS nebo prevence závažných havárií a řadě specifických oblastí (např. TiO2). Velký akcent bude v následujících 3 letech na oblast vzdělávání. Chceme dále udržovat konstruktivní komunikaci s našimi sociálními partnery pro udržení sociálního smíru,” uzavřel Valnou hromadu Ivan Souček.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP