1/2024

Středočeský kraj rozsvítí nové lampy. Šetří peníze, přírodu a mohou i zachránit život

| zdroj: Středočeské inovační centrum0

Středočeský kraj rozsvítí nové lampy. Šetří peníze, přírodu a mohou i zachránit život

Jedinečný koncept inteligentního veřejného osvětlení představili zástupci Středočeského inovačního centra (SIC) a firmy Byzance, start-up, který původně vznikl na ČVUT v Praze.

„V obcích Středočeského kraje se nachází zhruba 200 000 lamp. Mnohé z nich na strategických místech u škol, obchodů, úřadů, v blízkosti domácností. V současné době nelze u většiny regulovat intenzitu světla, což přináší větší náklady na energie, ale také způsobuje tzv. světelný smog,“ vysvětluje Pavel Kaplan, expert SIC pro města a obce

„Ve spolupráci s odborníky z ČVUT, firmou Byzance a městem Český Brod jsme nainstalovali první etapu multifunkčních lamp, které se doslova přizpůsobují svému okolí. Jedná se o pilotní projekt v regionu i ČR,“ dodává Pavel Kaplan.

Za vším stojí „smart box“ od Byzance – malá krabička s anténou, která se umístí dovnitř lampy a napojí na její hlavní „životní funkce“. Zařízení nenarušuje původní vzhled osvětlení ani neporušuje záruku v případě změny designu lampy.

Technologie je 24 hodin nonstop pod elektrickým proudem – kromě potřebné regulace osvětlení do ní můžete umístit také vysílač bezdrátového vysokorychlostního internetu se signálem až 60 Ghz, bezpečnostní kameru, pohybové nebo environmentální sensory.

Výsledky průzkumu pilotního projektu jsou přesvědčivé. Oproti běžným sodíkovým lampám lze ušetřit až 67 % nákladů a 33 % oproti LED osvětlení. Pomocí nové technologie lze nastavit intenzitu světla v individuálním režimu každé lampy.

Kromě prodloužení životnosti o 39 % má tento systém nespornou výhodou při regulaci světelnosti v obydlených oblastech – méně jasu do oken rodinných domů, více svitu na přechodech nebo v případě výjimečných událostí, např. nehod a zásahů záchranných složek.

V další fázi projektu se počítá s instalací dobíjecích stanic pro elektromobily. Zařízení bude napojené na stejné elektrické vedení a výnosy od uživatelů půjdou do obecního rozpočtu. Ten ušetří také servisní náklady na údržbu a správu lamp až o 70 %. 

„Způsob řešení je ve své univerzálnosti zcela výjimečný a umožnuje celou řadu nadstavbových služeb,“ říká Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje„Zároveň jde o příkladnou ukázku přenosu znalostí a technologií z výzkumu do praxe. A to je přesně náš cíl. Vyhledávat dobré nápady a využívat je ve prospěch obcí a měst ve Středočeském kraji.“

Foto: Středočeské inovační centrum

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA