1/2024

Spotřeba tepla byla loni podprůměrná

| autor: TZ Teplárenské sdružení0

Spotřeba tepla byla loni podprůměrná

Začátek topné sezóny vloni na podzim v září a říjnu byl meziročně chlad­nější. Pak se proti minulé zimě mírně oteplilo a potřeba tepla se v obou posledních zimách téměř vyrovnala. Právě skončený březen pak srovnal potřebu tepla na úroveň podobnou minulé zimě. V porovnání s dlouhodobým teplotním Normálem let 1971 až 2000 byla v posledních d­vou letech potřeba tepla nižší zhruba o osminu (12,5 %).

Po zkušenostech ze d­vou minulých let, které za duben a květen přinesly nej­teplejší a pak zase nej­chlad­nější konec topné sezony, je těžké předpo­vědět, jaký konec topné sezóny si pro nás počasí připravilo. Spotřeba tepla v roce 2019, která je rozhodující pro aktuální vyúčtování nákladů na vytápění a ohřev vody, se přiblížila k deseti­letému průměru, když ve srovnání s mimořádně teplým rokem 2018 meziročně o několik pro­cent stoupla.

Proti roku 2018, kdy většina tep­lá­ren ukončila na jaře vytápění o měsíc dříve, než je obvyklé, se vloni naopak topilo až do konce května.

„Domácnosti v následujících týdnech dostanou vyúčtování za teplo spo­třebované v roce 2019 a nemusí se obávat výrazně zvýšených nákladů. Meziročně sice spo­třeba tepla na vytápění a ohřev vody vloni stoupla o jednotky pro­cent, nedosáhla však ani deseti­letého průměru. Zálohy na teplo se obvykle nastavují podle dlouhodobější průměrné spo­třeby a měly by tedy loňské náklady pokrýt,“ uvedl ředi­tel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP