1/2024

Solární energie do pěti let zdvojnásobí globální instalovanou kapacitu na rekordních 1,3 terawatt výkonu

| autor: Solární asociace0

Solární energie do pěti let zdvojnásobí globální instalovanou kapacitu na rekordních 1,3 terawatt

Celkový nárůst fotovoltaických elektráren by tak měl za rok 2019 dosáhnout úctyhodných 128 gigawattů. Očekává se, že skokanem roku bude Evropa s 80% meziročním nárůstem, což by znamenalo 20 gigawattů nových solárních elektráren. Bohužel Česká republika však stojí stranou a prostor pro nový rozvoj využití energie ze slunce nevyužila.

Během následujících pěti let naroste celkový instalovaný výkon solárních elektráren na 1 300 gigawattů. Jde o více než 100% nárůst oproti aktuálnímu celosvětovému výkonu fotovoltaických instalací. 

Odhady růstu vyplývají z nejnovějšího přehledu globálního trhu s fotovoltaikou od evropské fotovoltaické asociace Solar Power Europe (Solární asociace je členskou organizací). Podle ní potáhnou světový trh především Čína, Indie, USA nebo Japonsko. V Evropě má prvenství udržet Německo. Zásadně však porostou trhy v Nizozemsku, Francii, Itálii nebo na Ukrajině. Jen ta má přidat skoro 6 gigawatt nového výkonu.

Důvodem, proč se dnes ve světě investuje více peněz do solární energie než do jiných zdrojů energie, je technologický pokrok a vysoce konkurenční prostředí, které tlačí ceny dolů. K tržní soutěži přispívají také aukce nových kapacit. Jde o ideální nástroj, který podporuje investice do solární energie u firem, ale také realizace komunitních nebo obecních projektů solárních elektráren. Bohužel česká vláda zatím neplánuje otevřít prostor k tomu, aby také české podniky nebo komunity mohly investovat do nových fotovoltaických elektráren,”dodává Jan Krčmář, předseda Solární asociace.

České republice v tomto ohledu pomalu začíná ujíždět vlak,” varuje Veronika Hamáčková, výkonná ředitelka Solární asociace. Ekonomiky po celém světě sází na obnovitelné zdroje, které pro průmysl představují obrovské obchodní příležitosti a prostor pro inovace. 

Pokud nedáme českým firmám možnost podílet se na tomto celosvětovém trendu riskujeme, že budeme zbytek světa pouze dohánět, místo toho, aby české firmy byly přímo u toho,” dodává.

Další významnou změnou je předpokládaný pokles globálního významu Číny a růst nových významných aktérů. Čína, která je s 35 % světových instalací nejvýznamnějším trhem, má do roku 2024 klesnout na 27 %. 

Mezi nastupující lídry solární energetiky pak podle Wood Mackenzie bude patřit Austrálie, Saudská Arábie, ale také Evropa, která po řadě složitých jednání přijala své klimatické cíle do roku 2030 a formuje svou bezemisní vizi k polovině tohoto století. 

Právě transparentnost a dlouhodobý politický rámec je nezbytným předpokladem pro jistotu investorů a může akcelerovat rozvoj nízkouhlíkové ekonomiky poháněné čistou energií.

Zdroje

Global Market Outlook for Solar Power 2019-2023 - odkaz ZDE

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA