1/2024

Solární desatero: poradíme, jak můžete sluneční energii účinně využívat i vy!

| autor: Aliance pro energetickou soběstačnost0

Solární desatero: poradíme, jak můžete sluneční energii účinně využívat i vy!

1) Před stavbou pečlivě plánujte

Pokud plánujete stavbu rodinného domu, rozmyslete si, jak budete získávat energii a kde by vám mohla zbytečně utíkat. Vliv na spotřebu domácnosti má i tloušťka stěn (a izolace) nebo nevhodně zvolená okna.

Poraďte se zkušeným architektem nebo energetickým auditorem, který odhalí nedostatky a nabídne vám různé možnosti energetických řešení. S výběrem firmy na instalaci solárních panelů Vám poradí třeba Solární asociace.

2) Využijte energii slunečních paprsků dopadajících na střechu vašeho domku

Nejjednodušším způsobem, jak začít získávat energii z obnovitelných zdrojů, je instalace solárních panelů na střechu domu. Vycházejte z velikosti vaší spotřeby, typů spotřebičů, které doma využíváte a režimu, v jakém váš dům využíváte. Je třeba si ale předem rozmyslet, kolik chcete do soběstačnosti vaší domácnosti investovat a jak rychle se vám investice vrátí.

3) Solární panely se umí postarat i o ohřev vody

Solární energie může pohánět všechny vaše domácí spotřebiče, včetně elektrického bojleru a akumulační nádrže. Pokud si současně pořídíte chytrý systém pro řízení spotřebičů, můžete elektřinu využít v době, kdy nejste doma.

4) Vytápějte chytře a nenechte teplo utíkat

Energie získaná ze solárních panelů vám ohřeje i vodu pro vytápění. Pokud jste však romantická povaha, pořiďte si k tomu i krb. Dřevo je totiž také obnovitelný zdroj, rozhodně je ekologičtější topit dřevem než například uhlím.

Krbová vložka může být napojena i na ohřev vody. Pohlídejte si, aby vám teplo rodinného krbu zbytečně neunikalo. Větrat se v zimě vyplatí krátce a intenzivně, pootevřené okno totiž vede k ochlazení stěn.

5) Přebytečnou sluneční energie si schovejte na horší počasí

Pokud chcete zvýšit energetickou soběstačnost vaší domácnosti na maximum, pořiďte si takzvané domácí baterie. Ty budou energii ze solárních panelů akumulovat, takže ji pak můžete využít kdykoliv se vám to bude hodit. Zbavíte se tak závislosti na tom, zda je zrovna slunečný den nebo zataženo.

6) Využijte zelenou státní podporu

S financováním energeticky soběstačného bydlení vám pomůže dotační program Nová zelená úsporám. Na solární elektrárny zapojené do ohřevu vody lze získat podporu 35 tisíc korun, pro systém s ukládáním energie do baterií lze získat podporu 70-100 tisíc korun, podle instalovaného výkonu elektrárny.

7) Přejděte na elektromobil nebo elektrokolo

Díky slunečnímu záření můžete také ekologicky cestovat. Elektromobil může pohánět elektřina ze solárních panelů, kterou nespotřebujete na provoz domácnosti. Stačí na střechu přidat o několik panelů navíc. Budete díky tomu patřit mezi průkopníky čisté dopravy, kteří se chovají zodpovědně ke svému okolí.

8) Pozvěte přátele na solární barbecue

Sluneční paprsky lze na energii proměnit i jinými způsoby než solárními panely. Trendem ekologického bydlení posledních let je takzvaný solární gril, který díky šikovné konstrukci dosahuje teploty až 290°, takže vaše oblíbené maso může být hotové za pár minut. Bez elektřiny a bez jakéhokoliv paliva. 

9) Nebojte se dalších obnovitelných zdrojů

Pro vytápění můžete využít například biomasu. Vlastní solární elektřinu můžete doplnit nákupem obnovitelné elektřiny vhodným výběrem zeleného tarifu. Planetě pomůžete i tak, když na zalévání zahrady nebo splachování využijete dešťovou vodu. Na využívání deštivé vody můžete nově získat dotaci až 60 000 Kč!

10) Sledujte trendy a novinky

„V oblasti solární energetiky se stále něco děje. Ceny solárních panelů každoročně klesají, jejich účinnost naopak stoupá. Objevují se také novinky, jako jsou třeba přímo solární střešní tašky,“ říká Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. Je na vás, zda se rozhodnete čekat, až bude pořízení panelů nebo domácích baterií levnější, nebo zda začnete hned zítra.

Zdroj:http://www.alies.cz/solarni-desatero-poradime-jak-muzete-slunecni-energii-ucinne-vyuzivat-i-vy

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP