Reklama

16. 6. 2016  |  Zpravodajství  |  Autor: Martin Rojko

Skladování elektřiny ve velkém jde pouze se státní podporou

Využívání obnovitelných zdrojů energie pro výrobu elektrické energie vyžaduje nasazení velkorozměrových systémů pro skladování. Ty zachycují energii, když je k dispozici, a vypouštějí ji do sítě podle potřeby.

Jsou však tato řešení ekonomicky profitabilní, aby se jich vyplatilo používat? Pokud ano, který systém je nejlepší a jakými důležitými vlastnostmi se musí vyznačovat? Pokud se skladovací technologie nevyplatí používat v současnosti, o kolik levnější musí být?

Na tyto otázky se snažila odpovědět studie vědců z americké MIT univerzity, kteří ukázali, jak hodnotit jednotlivé technologie včetně baterií, hydroelektrických způsobů skladování a skladování stlačeného vzduchu.

Jedním ze závěrů je, že tyto systémy jsou v současnosti výhodné pro použití v některých lokalitách, v jiných ne.

Nejednoznačné závěry

"Vědci nedokázali porovnat náklady na zavedení lišících se technologií z důvodu různých aspektů jejich ceny a skutečnosti, že žádná z nich nedominuje ve všech aspektech. Skladovací technologie lze srovnávat pouze s přihlédnutím na kontext, ve kterém se budou používat," tvrdí Jessica Trančík z MIT univerzity.

Studie zjistila, že bez ohledu na konkrétní podmínky v dané lokalitě, určité vlastnosti jsou společné pro všechna místa a použít některé typy řešení se vyplatí více než jiné.

Například hydročerpací skladování může přinést přidanou hodnotu pro sluneční a větrné elektrárny v Texasu. Nadbytečná energie se používá k čerpání vody nahoru do zásobníku, odkud se vypouští přes turbínu a vyrábí elektřinu v případě potřeby.

Pokud by elektrárna prodávala energii do sítě v době nejvyšší ceny elektřiny, takto vytvořený profit by převýšil náklady na zavedení tohoto způsobu ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372