1/2024

Seriál o plastech VIII.: Dekarbonizace chemického průmyslu ovlivní náš život

| autor: František Vörös, konzultant0

krak.png
zdroj: BASF

Evropský parlament schválil koncem června Evropský právní rámec pro klima (EU Climate Law), jehož součástí je snížení emisí skleníkových plynů o 55 % do roku 2030 a dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

V článku Evropský chemický průmysl cílí na CO2 neutralitu do roku 2050 jsem v závěru uvedl, že investiční aktivity se budou řídit strategií dekarbonizace a udržitelnosti při minimálních investicích do nových parních krakovacích jednotek a při dominanci investic do oběhové ekonomiky a udržitelných zdrojů energie. Bez náhrad fosilních surovin surovinami z odpadních zdrojů se dekarbonizace nezdaří. Cirkulární ekonomika nahradí dnešní nefunkční globální dodavatelské řetězce.

V článku Dekarbonizace průmyslu snadno a rychle autor připomíná, že řešení v EU nespočívá v přemístění části průmyslu mimo EU, prioritou by mělo být prohloubení soběstačnosti a nezávislosti průmyslu. Ke stejnému závěru dospěli účastníci summitu EU a USA, když se zavázali, že budou bojovat proti přesunu uhlíkových emisí do jiných regionů.

Koncem května vzbudila značnou pozornost zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) nazvaná „Net Zero by 2050. A Roadmap for global Energy Sector". Zpráva je první komplexní studií na světě o tom, jak přejít do roku 2050 na systém s nulovou čistou energií a zároveň zajistit stabilní a dostupné dodávky energie pro silný ekonomický růst s dominancí obnovitelných zdrojů energie, místo fosilních paliv.

Navrhuje 400 opatření k dosažení tohoto cíle. Mimo jiné se týkají nulových investic do fosilních paliv a uhelných elektráren, nové automobily od roku 2035 bez spalovacích motorů, instalace do roku 2030 čtyřikrát vyššího výkonu solárních panelů a větrníků oproti roku 2020. Energetickou účinnost zvyšovat průměrně o 4 % ročně.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP