Reklama

10. 8. 2017  |  Zpravodajství  |  Autor: Radovan Potočár

Ropní giganti čelí v USA žalobě kvůli rostoucím hladinám oceánu

Spalování fosilních paliv zvýšilo hladiny oceánu, kvůli čemuž klesla cena našich nemovitostí na pobřeží. Ve své žalobě proti firmám jako Exxon, Shell či Chevron to tvrdí představitelé tří kalifornských samospráv.

Skupina 37 firem, které vyrábějí fosilní paliva, bude před soudem ve Spojených státech čelit neobvyklé žalobě. Spalování uhlí, ropy a zemního plynu podle představitelů kalifornských okresů San Mateo, Marin County a Imperial Beach totiž může za klesající ceny nemovitostí u pobřeží Pacifiku a rostoucí náklady samospráv na prevenci záplav a eroze.

"Environmentální škody, které tyto společnosti vědomě způsobily na našich vzácných pobřežích a na zbytku celého světa, jakož i jejich záměrné úsilí zatajit tyto děsivé skutečnosti ohrožují zdraví veřejnosti a kladou finanční břemeno spojené se škodami na daňové poplatníky," řekl Don Horsley, předseda dozorčí rady San Mateo.

"Tímto soudním řízením se San Mateo spolu s našimi partnery v Marin County a Imperial Beach staví na ochranu našich obyvatel a firem, aby žalované společnosti nesly odpovědnost," doplnil.

Samosprávy budou odškodnění žádat od fosilních gigantů jako Exxon, Shell, Statoil či Total. Všech 37 obžalovaných společností má být odpovědných za 20% produkce emisí oxidu uhličitého a metanu za ostatní půlstoletí.

"Obžalovaní už téměř 50 let vědí, že skleníkové plyny pocházející ze spalování fosilních paliv mají významný dopad na klima a hladinu moře. S tímto vědomím podnikli kroky, aby ochránili svůj majetek před touto hrozbou. 

Místo toho, aby pracovali na snižování spotřeby produktů z fosilních paliv a snižování emisí skleníkových plynů a minimalizovali škody spojené s pokračující vysokou spotřebou fosilních paliv, " píše se v ...

 

Pro přečtení celého obsahu musíte být součástí našeho předplatného

za 2490 Kč získáte přístup ke všem článkům na Prumyslovaekologie.cz na 1 rok

PARTNEŘI

ISSN 2570-9372